Ako zariadiť izbu pre dieťa?

Ako zariadiť detskú izbu
Detská izba je multifunkčný priestor – vaša ratolesť sa v nej učí, hrá, spí. Musí sa v nej dokázať dobre sústrediť, ale aj oddýchnuť si a nabrať sily do nového dňa. Na čo pri kúpe nábytku a osvetlenia nezabudnúť?

  • Prizvite ho k výberu

Spýtajte sa vášho potomka na jeho názor. Bude hlavným obyvateľom detskej izby, musí sa mu v nej páčiť. Aká je jeho obľúbená farba? Má obľúbenú rozprávkovú postavičku, herca, speváčku? Neznamená to kúpiť mu posteľ v tvare pretekárskej formuly, len preto, že má rád Autá od Disneyho. Popustite uzdu svojej fantázie a porozmýšľajte, ako skĺbiť jeho a vaše predstavy.

  • Dajte prednosť nadčasovejšiemu nábytku

Ako sa z predškoláka stáva školák a tínedžer, mení sa aj jeho vkus a potreby. Aby ste každých 5 rokov nemenili všetok nábytok, je lepšie vybrať neutrálnejší. S farbami sa radšej vyhrajte na stenách, koberci, doplnkoch. Čo tak kúpiť radšej posteľné obliečky s obľúbenou postavičkou vášho drobca? Dekorácie ako veselé detské lampy, plagáty,obrazy vytvoria dojem hravého priestoru a dajú sa neskôr ľahko a lacno vymeniť za iné.

  • Nepodceňujte osvetlenie miestnosti

Čítanie či písanie pri zlom svetle spôsobuje poškodeniezraku, bolesti hlavy a iné zdravotné komplikácie. Vyberajte svietidlá starostlivo. V ranom veku sa drobec hlavne hrá na zemisilné stropné svietidlo bude stačiť. V školskom veku dokúpte stolnú lampu so svetelnou intenzitou ideálne 500 lx. Ak si váš potomok rád v posteli pred spaním číta, nezabudnite na nástennú alebo stojanovú lampu v jej blízkosti. Luster v tom prípade neposkytuje dostatočné svetlo na čítanie – dieťa si cloní samotnou knihou.

  • Myslite na jeho strachy

Ak sa váš najmenší bojí zaspávať po tme, zadovážte mu lampu so stmievačom. Jej výkon sa dá regulovať, takže poskytuje len tlmené svetlo. Riešením sú tiež takzvané nočné lampy určené špeciálne pre tieto detské problémy. Svetlo s nízkou intenzitou neruší regeneráciu dieťaťa a dáva mu pocit bezpečia.

Skĺbiť praktické nároky a túžby vašej ratolesti vôbec nemusí byť zložité. Izba snov, kvôli ktorej netreba siahať hlboko do peňaženky, je reálnou možnosťou. Inšpirujte sa našimi radami a dajte priechod svojej kreativite.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

 

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *