Návšteva ZOO s deťmi

Premýšľate kam na výlet s detičkami?  Návšteva zoologickej záhrady býva pre deti veľkým zážitkom, majú možnosť naživo vidieť exotické aj domáce zvieratá a pre mnohé deti žijúce v meste sú to zároveň aj jedny z mála možností vidieť typické domáce zvieratká ako  prasiatka, kozy či ovečky.

Rodinka s deťmi v ZOO

Pred príchodom do ZOO je dôležité vysvetliť deťom, že ku zvieratkám sa správame s rešpektom a nebudeme ich vyrušovať búchaním na sklá či hlasným krikom. Deti prirodzene milujú zvieratká, takže tomu určite rýchlo porozumejú. Je tiež pre ne významný aj osobný kontakt, no mnoho rodín nemá možnosť takýmto spôsobom budovať a posilňovať vzťah detí k zvieratám, ktorý je pre ne  už od útleho detstva veľmi dôležitý. Môžete teda navštíviť rôzne farmy a mini zoo, kde budú mať vaše deti možnosť zvieratiek sa priamo dotýkať a hrať sa s nimi. V minulosti bolo bežné, že boli deti každý deň v interakcii so zvieratami, no v dnešnej dobe je to skôr výnimka. Pri návšteve takejto kontaktnej mini zoo sa dieťa učí pomocou priamej interakcie so zvieratkami a pozitívne to naň vplýva.

V mnohých zoologických záhradách ponúkajú programy pre deti, kde sa hravou formou dozvedia informácie o živočíšnych druhoch, ich potrave a správaní. Počas letných prázdnin sa často organizujú detské návštevy zoo spolu so sprievodcom priamo zo ZOO, ktorý pri každom výbehu informuje deti o rôznych zaujímavostiach a odpovedá na zvedavé otázky deti.

Touto formou sa deti učia ako sa správať v prítomnosti zvieratiek a že niektoré druhy aj napriek ich výzoru môžu byť pre ne nebezpečné a preto ich nie je možné pohladiť či inak sa k nim približovať. Naučia sa tiež, ktoré zvieratká sú bylinožravce a ktoré mäsožravce a typické príklady ich jedálničku. Zoologické záhrady sa venujú aj druhom, ktoré sú už vo voľnej prírode vyhynuté ako napríklad chovu leva berberského a podieľajú sa aj na záchrane mnohých živočíšnych druhov.

Kde navštíviť najznámejšie ZOO u nás alebo v blízkosti hraníc?

Zoologická záhrada Bojnice – najstaršia a aj najnavštevovanejšia ZOO na Slovensku, nešpecializuje sa na určitý druh zvierat a patrí medzi takzvané všeobecné zoologické záhrady. Najväčšou atrakciou bojnickej ZOO sú slony.

Zoologická záhrada Bratislava – okrem množstva živočíšnych druhov je atrakciou v zoo hlavného mesta Dinopark a 3D kino, v ktorom sa návštevníci dozvedia o vývoji zeme.

Košická zoologická záhrada – rozlohou najväčšia ZOO, ktorá je zameraná najmä na euro-ázijskú faunu, no predstavuje tiež aj zvieratá z iných kontinentov.

ZOO Zlín, Lešná – Zoologická záhrada v blízkosti hraníc zameriavajúca sa na faunu aj flóru. Celá záhrada je rozdelená na časti podľa kontinentov a súčasťou je aj vyhľadávaný zámok Lešná.

Zoologická záhrada Tierpark Schönbrunn – ZOO vo Viedni je najstaršou zoologickou záhradou na svete. Atrakciou pre návštevníkov je tu najmä pavilón tuleňov a pandy obrovské.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Posledné komentáre
  1. petra

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *