Ako zvládať prácu z domu popri materskej dovolenke

Matka s dieťaťom pracuje doma

Práca popri materskej dovolenke a starostlivosti o deti je v dnešnej dobe častá a vyhľadávaná. Či už ste sa rozhodli pracovať kvôli privyrobeniu alebo jednoducho vašej profesijnej realizácii, je potrebné dodržiavať určite pravidlá, aby ste to stíhali bez stresu a zbytočných komplikácii.

Máte niekoľko možností ako pracovať, no v posledných rokoch je tu trend práce z domova, ktorá má práve pri práci popri materskej dovolenke veľké množstvo výhod. Nemusíte nikam dochádzať, čím ušetríte množstvo času, pracujete z pohodlia domova a zároveň máte flexibilný čas, teda môžete pracovať vtedy keď vám to najviac vyhovuje.

Na druhej strane je ale pri takejto práci potrebná sebadisciplína a zodpovednosť, nakoľko musíte motivovať sami seba k práci a nikto nad vami nestojí, no o to väčšiu slobodu máte. Ako teda skĺbiť rolu rodiča, ktorú beriete zodpovedne  a prácu?

Prepracovaný časový rozvrh

Dobre rozvrhnutý čas je kľúčový pri práci popri materskej. Naplánujte si čas s dieťaťom, partnerom a prácu, ale nezabúdajte ani na voľný čas bez ktorého nemôžete dlhodobo fungovať pokiaľ nechcete riskovať fyzické či psychické problémy a preťaženosť. Odpozorujte kedy má dieťa najviac energie, vyžaduje všetku vašu pozornosť a tiež čas, kedy je pokojnejšie a dokáže sa zahrať aj samé. V tomto čase je vhodné pracovať a ak je dieťatko už staršie, môžete mu dať nejakú úlohu, ktorú bude počas doby kým vy pracujete riešiť.

Pomoc s deťmi na pár hodín

Ak je vaše dieťatko ešte malé alebo vyžaduje naozaj veľa pozornosti a nemôžete si ho dovoliť nechať ani chvíľku bez dohľadu, tak sa mu v čase keď budete pracovať  môže venovať partner, prípadne starí rodičia. Tento čas bude minimalizovaný tým, že nebudete musieť počítať aj s časom stráveným prípravou do práce a cestou tam a späť, čo môžu byť  v niektorých prípadoch aj ušetrené hodiny. V prípade, že nemôžete rátať s pomocou blízkych skúste jasle či škôlku, kde by vaše dieťatko na pár hodín vzali a vy by ste zatiaľ mohli nerušene pracovať bez neustáleho odbiehania za deťmi.

Priestor na pracovanie

Aj napriek tomu, že vás bude lákať pracovať z gauča pri zapnutej televízii, vytvorte si u vás doma pracovný priestor, prípadne ak máte možnosť a plánujete pracovať dlhodobo, tak aj domácu kanceláriu. S týmto priestorom si spojíte prácu a nebudete mať potom večer na gauči pocit, ako by ste pracovali. Naše podvedomie si veľmi rýchlo a ľahko spája miesta s činnosťou a tak tento návyk nepodceňujte a dosiahnite väčšiu efektivitu v práci pomocou vyhradeného miesta len na túto činnosť.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Posledné komentáre
  1. petra

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *