Máte doma chlapca? Tu je niekoľko rád pre jeho výchovu

Vychovávať dievča je pre mamu akosi prirodzené. Veď sme si samé prešli tým, aké je to byť dievčaťom. Ak máte chlapca, pravdepodobne ste sa častejšie našli pri tom, že ste sa museli nad jeho výchovou zamýšľať. Chlapci sú jednoducho iní. A v mnohých veciach tiež potrebujú iný prístup.

Chlapci a ich množstvo energie

V prvých mesiacoch života sa starostlivosť o obe pohlavia veľmi neodlišuje. Prvé rozdiely pocítite, keď váš chlapec začne chodiť. A tiež vo veku okolo 4 rokov, kedy sa u chlapcov zvyšuje produkcia testosterónu. Aby ste synovi pomohli zbaviť sa nahromadenej energie, pokúste sa zamerať na aktivity, ktoré vyžadujú fyzickú energiu. V dostatočnej miere je tiež dobré myslieť na aktivity, ktoré rozvíjajú zručnosti, schopnosť sústrediť sa a naučiť sa nové veci.

Majú radi prejavy lásky, či nie?

V tomto bode nie sú všetci chlapci rovnakí. Niektorí majú potrebu pritúliť sa rovnakú ako dievčatá a iní nie. S malým bábätkom sa pokojne maznajte. V neskoršom veku si sama všimnete, koľko nežnosti je vášmu synovi príjemné a koľko už nie. Potreba objatí či bozkov sa u niektorých chlapcov mení s príchodom do teenagerského veku. Ak však patrili k tým viac prítulným, pravdepodobne budú vašu ženskú pozornosť odmietať len na verejnosti. Doma ich budete môcť občas pobozkať alebo objať. Ak však váš syn prejavy nežnosti odmieta, budete to musieť rešpektovať.

Povzbudzujte jeho odvahu

Chlapci chcú často vyskúšať veci, ktoré sa nám ženám zdajú byť nebezpečné. Do rozumnej miery by ste im to mali dovoliť. Potrebujú si vyskúšať, aké je to vyliezť na strom či zdolať vyvýšenú lanovú dráhu. Majú tiež skon vybrať si nebezpečnejšie športy. V takom prípade sa pripravte na to, že vetu: „Dávaj si pozor,“ budete používať takmer denne.

Mali by chlapci robiť domáce práce?

Pomáhať v domácnosti by mali deti nezávisle od svojho pohlavia. Pomáha im to naučiť sa disciplíne a usporiadaniu vecí. Rozdiel však bude v tom, aké práce synovi okrem upratovania zveríte. Zatiaľ čo sa dievčatá radi s matkou venujú vareniu a pečeniu, chlapci budú inklinovať viac k uprataniu kôlne či koseniu trávnika v otcovej spoločnosti. Pravdaže, nájdu sa aj výnimky.

Aby si svoje povinnosti nezabudli aj urobiť, budete im to pravdepodobne musieť častejšie pripomínať. Ak sa totiž chlapec zaujme nejakou činnosťou, hneď zabudne na to, že mal ešte stihnúť niečo urobiť.

Nevedia robiť viac vecí naraz

Keď budete od svojho syna niečo chcieť, pamätajte na to, že chlapci nevedia robiť viac vecí naraz. Pre dievčatá nie je žiaden problém miešať cesto na koláč a rozprávať si pri tom zážitky z uplynulého dňa. Chlapec má však často problém aj rozprávať a nezabudnúť pri tom, že má na tanieri naložený obed. Zverené úlohy mu preto budete musieť často pripomínať. Nezabúdajte pri tom na to, že nejde o neposlušnosť, ale len o to, ako funguje mužský mozog.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Posledné komentáre
  1. Andrea

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *