10 zaručených tipov ako uspať vaše dieťa
Spánok je rutinou, ktorú by sa každé dieťa malo naučiť. Čím skôr sa tak stane, nielen dieťa, ale aj dospelý si oddýchne po dlhom dni. Lenže niektoré deti majú problémy so zaspávaním a to nielen vo veľmi mladom, ale aj v staršom veku. Tento problém pôsobí zle na psychiku dieťaťa hlavne, ak už chodí do školy a má program, ktorého sa musí držať. Rovnako nespavosť dieťaťa pôsobí na rodičov, ktorí mnohokrát už nevedia, čo urobiť a nakoniec sa obracajú na lekára.
Dnes vám prinášame 10 zaručených tipov ako uspať vaše dieťa bez nočného boja.
1. Nastavte čas na spánok
Deti, ktoré chodia do školy potrebujú 9 až 11 hodín spánku. Ak je vaše dieťa ranným vtáčaťom, je dobré, ak ho naučíte ísť do postele skôr, a ak je nočnou sovou, budete sa musieť zmierniť s tým, že vaše dieťa pôjde do postele neskôr. Zistite potreby vášho dieťaťa a podľa toho nastavte čas na spánok.
2. Nastavte čas na prebúdzanie
Ak už viete, koľko času vaše dieťa potrebuje na spánok, môžete ľahko vypočítať čas prebúdzania. Ak dovolíte svojmu dieťaťu spať dlhšie, keď napríklad nejde do školy, môže toto konanie nabúrať čas na spánok.
3. Vytvorte rutinu na spánok
Pred spánkom osprchujte dieťa, prečítajte mu rozprávku, alebo vykonajte akúkoľvek inú rutinu každý deň. Dieťa sa naučí, že po tejto rutine prichádza čas na spánok a bude pokojné.
4. Vytvorte pokojný čas na spánok
Hodinu – dve predtým, ako dieťa pôjde spať, vypnite televízor alebo monitor počítača, keďže svetlo a rušivé zvuky môžu pôsobiť na detský spánok. V detskej izbe by nemal byť ani televízor, ani počítač, kým dieťa nie je dosť staré na to, aby samo vedelo, kedy je čas na spánok. Keď uložíte dieťa spať, čítajte si, alebo relaxujte, nezapínajte znova televízor v domnelí, že dieťa sa na zvuky vychádzajúce z prijímača nezobudí.
5. Znížte stres pred spánkom
Tesne pred spánkom sa správajte pokojne, urobte v izbe šero, eliminujte čo najmenej rušivé zvuky.
6. Vytvorte pokojné prostredie
Nedávajte deťom mnoho hračiek do postele. Dajte mu obľúbené plyšové mäkké zvieratko, a ak by sa dieťa dožadovalo viac hračiek, vysvetlite mu, že všetky majú svoje miesto a už spia.
7. Udržujte detskú izbu v izbovej teplote
Nezakrývajte svoje dieťa príliš v strachu, že prechladne, neprekurujte izbu zbytočne. Počas spánku i tak spadá telesná teplota každého človeka na vhodnú pre spánok.
8. Ochráňte dieťa od strachu
Keď sa vaše dieťa bojí rôznych monštier, upokojte ho tým, že kúpite nejakú hračku a večer ju postavíte pred dvere detskej izby ako strážcu.
9. Zredukujte zameranie sa na spánok
Ak dieťa nemôže zaspať, neopakujte mu dookola, že musí. Skôr sa zamerajte na jeho upokojenie, relaxovanie jeho mysle od spánku.
10. Poruchy spánku
Ak aj napriek všetkým vašim pokusom má vaše dieťa problémy zaspať, alebo zostať dlhšie v spánku, keď máva často zlé sny alebo nočné mory, môže ísť o poruchy spánku. V tomto prípade neváhajte a kontaktujte svojho lekára.
Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto