Láska a disciplína: dva princípy vo výchove

Nekonečná láska ani tvrdá disciplína nie je sama o sebe zárukou úspešnej výchovy. Láska a disciplína sú dva navzájom prepojené výchovné fenomény, ktoré nemôžu fungovať jeden bez druhého. Láska bez disciplíny je ľútosť a disciplína bez lásky je krutosť.

Láska bez disciplíny

Moderní rodičia tomu hovoria aj liberálna výchova. Svoje dieťa neskonale milujú, a predsa mu nedoprajú jeden z najdôležitejších predpokladov zdravého vývinu: jasné pravidlá a hranice. Disciplína je samozrejmosť. Tvoria ju pravidlá, o ktorých sa nediskutuje a predsa ich všetci rešpektujú. Disciplína zavádza do života dieťaťa nielen systém a poriadok, ale aj predvídateľnosť a pocit istoty. Dieťa cíti v rodičovi autoritu. Vníma ho ako rozhodnú, neohrozenú istotu. Láska bez disciplíny vedie k rozvoju nezodpovednosti a neschopnosti vytrvať. U dieťaťa sa nebuduje frustračná tolerancia a rodičia ho nenaučia prekonávať prekážky a pasovať sa s problémami. Dieťa sa v rodine neučí prispôsobivosti a často nemá osvojené ani základné pravidlá slušnosti. To všetko len preto, že v rodine absentujú akékoľvek jasné, stabilné a všeobecne platné pravidlá.

Disciplína bez lásky

Veľmi prísnej výchove bez akéhokoľvek náznaku vzťahu a nežnosti sa hovorí autokratická. Rodičia sú neoblomní, trvajú na dodržiavaní prísnych pravidiel, s dieťaťom nediskutujú a ani v menej zásadných veciach mu nedávajú možnosť voľby. Často na dieťa tlačia, pretože vyžadujú perfektné výsledky. Dieťa takmer nechvália, nehladkajú, neprejavujú mu náklonnosť. Dieťa sa k takýmto rodičom postupne prestane utiekať. Telesný kontakt pre neho prestane byť prirodzeným prejavom citu a začne sa orientovať na výkon. Takéto deti sú často preťažené, unavené a v konečnom dôsledku nešťastné. Neustále sa naháňajú za cieľmi, ktoré im stanovuje niekto iný.

Súlad lásky a disciplíny

V zdravom rodičovskom vzťahu sa stretáva láska a disciplína v správnom pomere. Rodičia svoje dieťa milujú a svoj vzťah mu dávajú bezprostredne najavo. Dieťatko nachádza útočisko v maminom pevnom objatí a na ockových kolenách. Na druhej strane si je vedomé, že existujú isté pravidlá, ktoré musí dodržiavať. Pozná aj dôsledky, ktoré so sebou nesie ich porušenie. Súčasne si však je isté, že systém disciplíny funguje pre jeho dobro a ani v situácii trestu nepochybuje o rodičovskej láske. Hoci sa správanie dieťaťa rodičom nepáči, rodičia mu naďalej prejavujú svoju náklonnosť, záujem a bezpodmienečné prijatie.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *