Byť otcom je moderné

Otecko s malým synom

Možno je to novodobý dôsledok feministického hnutia alebo spôsob vyjadrenia protestu voči dobe materialistických hodnôt a karierizmu, ale dnešní otcovia nadobro zahodili status pasívnej hlavy rodiny a plnohodnotne sa chopili rodičovských povinností.

Tak ako sa vyrovnáva postavenie muža a ženy v spoločnosti, vyrovnávajú sa aj role matky a otca v rámci rodiny. Matka už dávno nie je tá slabá žena, finančne i emocionálne závislá od manžela. Mnohé ženy si úspešne budujú vlastné kariéry, venujú sa svojim záľubám a ich rodiny popri tom výborne fungujú i vďaka plnej podpore a starostlivosti manželov, ktorí na západe dostali označenie „noví otcovia“.

Kto teda tí „noví otcovia“ sú? Očami dávnych patriarchov by to pravdepodobne boli slabosi, ktorí si nevedia urobiť poriadok vo vlastnej rodine. Z pohľadu detí a manželiek sú to však hrdinovia, pre ktorých je rodina stredobodom vesmíru.

„Noví otcovia“ sú hrdí na svoje rodiny. Sú to tí, ktorých vidíte pyšne sa prechádzať s kočíkmi, nosiť deti v šatkách a nosičoch alebo sa hrať v pieskovisku.

Pre „nových otcov“ je rola otca na prvom mieste. Nenaháňajú sa za kariérou, peniazmi a hmotnými statkami. Prioritný je pre nich čas strávený s deťmi.

„Noví otcovia“ sa nehanbia ukázať, že svoje deti milujú. Pokojne a bez ostychu ich na verejnosti objímu, poláskajú, pofúkajú im rozbité koleno.

„Noví otcovia“ sa vedia plnohodnotne postarať o deti. Takmer od prvých dní vedia v mnohom nahradiť matku. Dokážu dieťa okúpať, nakŕmiť, postarajú sa o neho, keď je choré alebo rozrušené.

„Noví otcovia“ uznávajú rovnosť rodičovských povinností. Sú si vedomí, že pri výchove detí neexistuje prvý a druhý rodič a všetky povinnosti i radosti zdieľajú s matkami svojich detí. Nestavajú sa do pozície záložných rodičov a prijímajú plnú zodpovednosť za výchovu detí.

„Noví otcovia“ rešpektujú potreby svojej partnerky. Je pre nich celkom prirodzené, že aj žena chce byť úspešná, mať vlastné záujmy alebo si občas len tak zájsť s kamarátkou do kina či na kávu.

„Noví otcovia“ nemajú problém zostať na rodičovskej dovolenke. Nehanbia sa za to, že úloha finančne zabezpečiť rodinu prislúcha žene a sami sa s elánom púšťajú do starostlivosti o deti a domácnosť.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *