Budem rodič – na čo sa pred tým zamerať?

Novorodičia s detskými topánočkami

Plánujete  dieťatko? Rola rodiča so sebou jednoznačne prináša veľké zmeny a zodpovednosť. Na čo sa pripraviť ešte pred príchodom dieťatka? Určité faktory  ako vek rodičov a genetiku nie je možné ovplyvniť, no zameriame sa na tie faktory, ktoré ako budúci rodič zmeniť môžete.

Životný štýl rodičov

To akým spôsobom života žijete a aké návyky máte, bude mať vplyv na dieťatko a preto pouvažujte nad tým či má vo vašom živote zastúpené miesto pravidelný pohyb, kvalitný odpočinok a spánok a tiež aké množstvo stresu denne prežívate. Ak prídete na to, že stresu je mnoho, no odpočinku málo bude vhodné zamerať sa na zmenu životného štýlu  a pokúšať sa o zníženie stresových faktorov. Nevynechajte ani pravidelný pohyb, ktorý  zvyšuje celkovú fyzickú kondíciu, podporuje činnosť obehového systému a vďaka endorfínom  podporuje  pozitívne myslenie a dobrú náladu.

Rizikové faktory pre rozhodnutie mať dieťa  a význam prehodnotenia životného štýlu predstavujú u oboch partnerov fajčenie, konzumácia alkoholu a iné druhy závislosti.

Zdravotný stav

Zdravotný stav zahŕňa spektrum chronických ako aj akútnych problémov oboch rodičov. Pred plánovaným otehotnením by ste mali absolvovať celkovú zdravotnú prehliadku a ženy tiež gynekologickú prehliadku, pre ubezpečenie o vyhovujúcom zdravotnom stave a aj pripravenosti tela matky na tehotenstvo.
S pribúdajúcim vekom pribúdajú aj zdravotné riziká pre matku aj dieťa a preto by sa toto rozhodnutie nemalo odkladať príliš dlho, čomu ale nenahráva novodobý trend neskorého rodičovstva. Pozornosť vyžaduje aj príliš vysoká alebo naopak nízka váha ženy, ktoré ako dva extrémy môžu byť dôvodmi neplodnosti.

Vyvážená a zdravá strava

Pestré stravovanie je základom príjmu širokého spektra významných živín, vitamínov a stopových prvkov. Pred tehotenstvom by sa malo v stravovaní viac dbať na vlákninu, potraviny bohaté na vápnik, kyselinu listovú a vitamíny. V jedálničku by sa naopak mali menej vyskytovať príliš sladké alebo slané jedlá, stravovanie vo fastfoodoch a údeniny. Čo sa týka zloženia stravy tak prevahu by mala mať zelenina, ovocie, orechy, semienka a za studena lisované oleje v kombinácii s celozrnnými obilninami, strukovinami nad mliečnymi výrobkami a mäsom. Neurobíte chybu, keď pred plánovaným tehotenstvom zvolíte ľahkú stravu a očistíte svoje telo. Súčasťou zdravého stravovania je samozrejme aj dostatočný príjem tekutín, najmä čistej vody.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *