Ako si poradiť s detskou agresivitou

Mamička dohovára malej dcérke

Rodičia, učitelia a vychovávatelia sa čoraz častejšie sťažujú na nárast nepokoja a agresivity u detí rôzneho veku. Deti rozbíjajú veci, bijú rovesníkov, ubližujú sami sebe a nezdráhajú sa zaútočiť aj na dospelých. Prečo sa naši malí anjelici menia na zúrivých bitkárov a ako im v takýchto situáciách pomôcť?

Prečo je moje dieťa agresívne?

Agresivita je sklon k útočnému správaniu voči veciam, zvieratám a ľuďom. Obyčajne súvisí s nejakou vnútornou nepohodou, s ktorou si malý človek nevie inak poradiť. Násilné správanie môže odrážať problémy dieťaťa v škole alebo v rodine, pozeranie nevhodných filmov alebo internetových stránok, či frustráciu dieťaťa, teda neuspokojenie základných potrieb. Dieťa môže byť agresívne, pretože sa necíti bezpečne, má strach, je unavené alebo sa nachádza v nepokojnom prostredí s množstvom podnetov, ktoré nedokáže spracovať. Príčiny môžu byť naozaj rôznorodé a pri každom dieťati ich treba starostlivo odhaliť.

Ak býva vaše dieťa často agresívne, hľadanie dôvodov by malo byť tým prvým, čo pre neho urobíte. Uvedomte si, že ono samo mnohým veciam nerozumie a väčšina emócií sa mu veľmi ťažko verbalizuje, preto na neho netlačte a nečakajte vysvetlenie. Buďte všímaví rodičia a pozorne svojho potomka sledujte. Snažte sa prísť na to, čo mu chýba, či svojim správaním nenapodobňuje nejaký vzor, ako sa cíti v škole alebo medzi rovesníkmi. Spolupracujte s učiteľmi a vychovávateľmi. Odhalenie a odstránenie príčiny môže viesť k okamžitej náprave.

Nenálepkujte svoje dieťa

Ak sa budete na svoje dieťa sťažovať všade, kde prídete, pravdepodobne sa vám uľaví, ale váš problém to zaručene nevyrieši. Dieťa si vytvára obraz o sebe na základe hodnotení, ktoré sa mu opakovane dostávajú z najbližšieho okolia, v útlom detstve predovšetkým od rodičov. Ak mu budete stále opakovať, aké je zlé a neposlušné, pravdepodobne sa s týmto obrazom veľmi rýchlo stotožní a takéto správanie sa pre neho stane prirodzeným. Snažte sa preto k svojmu dieťaťu pristupovať čo najpozitívnejšie. Chváľte ho tak často, ako sa len dá. Ku kritike a trestom sa uchyľujte len v nevyhnutných situáciách. Pri väčších deťoch si ich dopredu dohodnite.

Venujte svojmu dieťaťu čas

Žijeme v uponáhľanej dobe. Rodičia majú čo robiť, aby rodinu finančne zabezpečili a voľný čas, ktorý môžu stráviť s deťmi, je pre nich skôr vzácnosťou. Nájsť si aspoň polhodinu denne len pre dieťa je však nesmierne dôležité. Porozprávajte sa s ním, poláskajte ho. Okrem toho, že utužíte svoj vzťah, dieťa sa vo vašej prítomnosti a v príjemnom rozhovore napríklad večer pred spaním celkovo upokojí.

Nezasahujte vždy

Agresívne správanie sa pre deti neraz stáva spôsobom pútania pozornosti rodičov. Pokiaľ dieťa nerozbíja veci, neubližuje iným ani sebe, je najlepšie jeho správanie ignorovať. Ak je jeho cieľom pútanie pozornosti, pravdepodobne sa bude nejaký čas stupňovať a napokon sa vytratí. V prípade, ak je vaše dieťa agresívne k súrodencovi alebo rovesníkom, je samozrejme nevyhnutné mu v tom fyzicky zabrániť a dôrazne ho upozorniť, že takéto správanie nebude tolerované. Ak ste presvedčení, že vaše dieťa by malo byť potrestané, urobte tak hneď. Odložené tresty nie sú účinné.

Doprajte mu pohyb

Ideálnym spôsobom vybitia hromadiacej sa energie prameniacej z nespracovaných emócií je fyzická aktivita. Namiesto toho, aby vaše dieťa búchalo päsťou do dverí, môže si ísť napríklad zabehať. Zapojenie do kolektívnych športov, najmä tých súťaživých, však starostlivo zvážte, prípadne prekonzultujte s trénerom. Prehra je tiež forma frustrácie, s ktorou sa dieťa niekedy vysporadúva len ťažko.

Zachovajte pokoj

Rodičia by s rodným listom svojho dieťaťa mali dostať aj zlatú trpezlivosť. Zachovať pokoj v situácii, keď vás správanie vlastného dieťaťa privádza do šialenstva, je naozaj nadľudský výkon. Ak však stratíte nervy aj vy, poskytnete dieťaťu ďalší negatívny vzor správania v krízových situáciách. Snažte sa zbytočne nezvyšovať hlas, hovorte stručne avšak rázne. Z vášho vyjadrenia musí byť jasné, že máte nad celou situáciou kontrolu.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *