Rodičovstvo: kedy je ten správny čas?

Pomyselné biologické hodiny začnú tikať každému z nás v inom veku. Trendom doby je posun rodičovských povinností do obdobia po tridsiatke. Odborníci však varujú, že predovšetkým pre ženu sa tento vek spája so zvýšením rizika komplikácií. Oproti tomu starostlivosť o dieťa v mladšom veku vnímajú mnohí ako príťaž a obmedzenie v kariére i vo voľnočasových aktivitách.

Ľudia chcú byť úspešní, chcú cestovať a venovať sa sebe. Popri tom sa stále častejšie stáva, že tikot svojich biologických hodín jednoducho prepočujú a správny čas doslova prešvihnú. Ako teda rozpoznať, že nastal čas na rodinu?

Biologické faktory

Zatiaľ čo muži môžu počať potomka prakticky kedykoľvek, pre ženy je otázka veku o niečo významnejšia. Za ideálne obdobie z hľadiska tehotenstva sa považuje vek medzi 20-tym a 30-tym rokom života. Horná hranica tohto rozmedzia sa zvykne posúvať až na 35 rokov. Je to však už krajný interval, nakoľko počatie a vynosenie dieťatka v tomto veku sa spája so zvýšeným rizikom pre matku i dieťa. Mamičky po 35. roku musia napríklad paušálne absolvovať odber plodovej vody. Preto pokiaľ je to možné, naplánujte si príchod dieťatka pred dovŕšením tohto veku.

Psychické faktory

Narodenie dieťaťa sa prirodzene spája s istými obmedzeniami u oboch partnerov. Všetky priority sa dostávajú do úzadia na úkor starostlivosti o dieťa. Pripraviť sa na to dá len ťažko. Ak si však neviete ani len predstaviť dočasný odchod zo zamestnania, redukciu pracovných povinností, prerušenie kariéry a obmedzenie v záľubách a koníčkoch, príchod potomka si starostlivo zvážte. Uvedomte si, že potreby dieťatka budú na istý čas dôležitejšie ako vaše vlastné. Dokážete to rešpektovať?

Faktory partnerského vzťahu

Do rodičovstva vstúpte výlučne s človekom, o ktorom ste presvedčení, že bude tým najlepším, čo môžete svojmu dieťatku dať. Očakávanie, že príchod potomka vyrieši váš partnerský nesúlad a nezhody je najväčším omylom, ktorého sa môžete dopustiť. Dieťa je pre vzťah darom i skúškou. Obaja partneri sú nútení robiť ústupky a kompromisy nielen v prospech dieťaťa, ale aj v ústrety druhému rodičovi.

Ekonomické faktory

Starostlivosť o dieťa nie je lacná záležitosť. Navyše je potrebné počítať aj s výpadkom jedného príjmu počas materskej a rodičovskej dovolenky. Štát podporuje mladých rodičov len minimálne a tak je na mieste zvážiť aj ekonomické faktory pripravenosti na dieťa. Stála strecha nad hlavou by mala byť samozrejmosťou. Okrem toho je na mieste aj istá finančná rezerva, ktorá novopečeným rodičom pomôže preklenúť najťažšie obdobia. Bez finančného zabezpečenia sa do rodičovstva rozhodne nepúšťajte.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *