Dieťa v hlavnej úlohe

Zvyčajne sa nastávajúci rodičia, ktorí sa tešia na svoje dieťatko, zodpovedne pripravujú na jeho príchod na tento svet už niekoľko týždňov vopred. Študujú, hľadajú informácie, komunikujú so staršími a skúsenejšími. Snažia sa zabezpečiť proti nepredvídateľným a neočakávaným udalostiam. Chcú byť pripravení na všetky možné alternatívy. 

Jednou z najdôležitejších vecí, na ktorú by mali rodičia pamätať, je postieľka, a predovšetkým kvalitný detský matrac.

Im to je možno jedno, vám by byť nemalo

Malé dieťa je na prvý pohľad jednoduchý a nenáročný tvorček. Potrebuje iba jesť, vylučovať a spať, aby mohol silnieť a vyvíjať sa. Kto má skúsenosti, vie, že taký drobný človiečik spí v podstate stále a všade. Mohlo by sa zdať, že mu až tak veľmi nezáleží na tom, na čom sa vyspí, že mu je to úplne jedno a pravdepodobne je to aj sčasti pravda. Dieťa totiž ešte netuší, aké matrace a z akých materiálov má k dispozícii a na čom všetkom bude spať, keď vyrastie. Vôbec si neuvedomuje, čo potrebuje na správny vývoj chrbtice a kvalitný spánok. Vy ste tí, komu by malo záležať na tom, čo má vaše dieťa pod sebou, na akej podložke zaspáva. Starý použitý matrac po predchádzajúcom dieťati skutočne nie je najlepšie riešenie.

Najdôležitejšia je kvalita

Detský organizmus sa neustále vyvíja, dieťa priberá, rastie, progres je viditeľný zo dňa na deň. Jeho chrbtica sa formuje, kosti predlžujú. Najdôležitejšie je preto vybrať pevný kvalitný matrac, ktorý bude poskytovať chrbtici správnu podporu. Nesmie byť mäkký, ale nemal by byť ani priveľmi tvrdý, ideálny je so strednou tvrdosťou. Najvhodnejším materiálom na detské matrace sa javí z hľadiska tuhosti kvalitná pena.

A nielen z hľadiska tuhosti, ale i vzdušnosti a správneho odvodu vlhkosti. Dieťa sa ešte nevie pýtať na záchod, a tak treba pamätať i na rôzne nehody takéhoto typu. V tejto súvislosti je dôležité, aby bol matrac pre deti obalený odnímateľným poťahom, aby sa dal ľahšie udržiavať v čistote a zdravotnej neškodnosti. Ak si chcete dať skutočne záležať, hľadajte aj s antialergickou úpravou. V súčasnosti, keď počet alergikov „utešene“ stúpa, je matrac s takýmto vyhotovením jednou z možností, ako ochrániť vášho drobca pred neželanými ťažkosťami v budúcnosti.

Matrac pre deti na mieru?

Možno sa vám to zdá skutočne ako zbytočnosť, ale môže sa stať, že nezoženiete ten správny rozmer. Nepoužívajte kratší ani užší, dieťa sa v postieľke neustále hýbe. Posúva sa nielen ono, ale i matrac. Strká rúčky tam, kde nemá a ľahko sa môže stať, že ich vloží medzi matrac a konštrukciu postieľky a zraní sa. Neriskujte. Radšej dajte vyrobiť matrac v presných rozmeroch a zabezpečte svojej ratolesti zdravý a kvalitný spánok.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *