Princípy terapie hrou

Aj detská duša má svoje starosti a bolesti. Už deti predškolského veku navštevujú ambulancie a poradne, aby tam našli porozumenie a podporu pri riešení problémov svojho detského sveta. Na dvere psychológov klopú deti prežívajúce strach, úzkosť, pocity viny, smútku, beznádeje, menejcennosti. Prichádzajú so zážitkami, o ktorých ešte nikomu nepovedali a často ani povedať nechcú.

Dieťa nie je pripravené sadnúť si na gauč a hovoriť o svojich pocitoch a starostiach. Pre dieťatko takáto forma komunikácie s dospelým nie je prirodzená. Navyše, po emočnej ani rozumovej stránke nedokáže spracovať verbálne vedenú terapiu. Ako teda môže deťom v školskom a predškolskom veku pomôcť psychológ? Jednoducho, cez činnosť, ktorá im je najprirodzenejšia, cez hru.

Hra ako terapeutický nástroj

Porozumieť vnútornému psychickému konfliktu dieťaťa nie je ľahké. Jedno dieťa sa nevie zveriť, iné to nedokáže a predsa každé potrebuje pomoc. Riešením je taká jednoduchá a detskému svetu prirodzená činnosť ako je hra. Hra je pre dieťa spôsobom vyjadrenia. Je jeho rečou a poskytuje mu možnosť ventilovať emócie jemu prijateľným spôsobom. Dieťa do hry prenáša svoje vnútorné konflikty, traumy a nespracované zážitky. Ak sú mu poskytnuté vhodné podmienky, signalizuje hrou svoje potreby, emócie, fantázie, túžby aj bolesti. Hra sa tak stáva prostriedkom diagnostiky i terapie.

Dieťa sa učí hrať

Mnohé deti sa hrať jednoducho nevedia. Voľný čas trávia sedením pred obrazovkou televízora alebo počítača a na hru nemajú priestor ani motiváciu. Herná terapia im otvára dvere úžasného sveta fantázie, kde je všetko dovolené a všetko možné. Do skutočne neskutočného detského sveta.

Dieťa premieta svoje problémy do hry

Dieťaťu sú v hrovej terapii ponúkané hračky, ktoré ho motivujú k vyjadreniu. Hovorí sa im aj hrové symboly. Dieťa prostredníctvom nich vyjadruje, ventiluje a uvoľňuje svoje vnútorné napätie a nepokoj.

Dieťa je vo vzťahu s dospelým

Hrový vzťah dospelý – dieťa je pre dieťa novým, zvláštnym druhom spojenectva. Dospelý je jeho spoločníkom pri hre. Spoločníkom, ktorý nehodnotí, nekritizuje, neprikazuje, iba sa hrá. Hrá sa podľa inštrukcií dieťaťa a tým vytvára atmosféru bezpodmienečného prijatia a istoty. Zároveň však zadáva základné hranice, ktoré sú nemenné a zaručujú poriadok a bezpečie. Dospelý s dieťaťom komunikuje, popisuje mu jeho správanie počas hry a tým ho zreálňuje a zdôrazňuje. Zároveň dáva dieťaťu najavo, že ho vníma a prijíma. Správanie však za žiadnych okolností nehodnotí.

Pre koho je terapia hrou vhodná

Terapia hrou predstavuje spôsob pomoci deťom predškolského a mladšieho školského veku s najrozmanitejšími problémami. Najdôležitejšie je, že princípy terapie hrou môže rodič aplikovať do hry s dieťaťom a naštartovať tým uzdravovací mechanizmus. Dôležité je venovať sa dieťaťu pravidelne, odporúča sa minimálne 30min. týždenne a dodržiavať základné pravidlá.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *