Dôležitosť čítania kníh deťom

Všetci vieme, že čítanie je pre deti veľmi dôležité. Ale vedeli ste, že batoľatá a predškoláci, ktorým rodičia čítajú každý deň, majú omnoho viac výhod v neskoršom veku ako deti, ktorým rodičia nečítajú od raného veku?  Čítanie nielen zvyšuje slovnú zásobu dieťaťa, ale im tiež pomáha pochopiť rôzne témy o svete a každodennom živote.

Výhody, ktoré zdôrazňujú význam čítania:

  1. Spoločným čítaním knižiek deti absorbujú množstvo poznatkov zo všetkých aspektov života. Čítanie im dáva hlavný štart a pomáha im pripraviť sa do školy. Dôležité je, aby sa deti naučili sledovať slová naprieč stránkou zľava doprava a obrátiť sa na stránky, ktoré sú práve čítané.
  2. Čítanie rozvíja jazykové zručnosti. Používaná slovná zásoba  pri rozhovoroch s deťmi je často obmedzená a opakovaná. Čítanie kníh zabezpečuje, že vaše dieťa je vystavené slovnej zásobe na rôzne témy, čo znamená, že deti počujú slová alebo frázy, ktoré by v každodennom živote nemohli počuť. Čím viac slov vedia, tým lepšie. Pre deti, ktoré hovoria viac ako jedným jazykom, čítanie je jednoduchý spôsob, ako pomôcť ich jazykovým zručnostiam a rozvoji plynulosti jazykov, ktorými hovoria.
  3. Čítanie pre malé deti ovplyvňuje ich mozgovú činnosť a poskytuje im podporu, ktorú potrebujú pre svoje čitateľské zručnosti.
  4. Čítanie zvyšuje koncentráciu dieťaťa. Aj keď si možno myslíte, že je zbytočné čítať  pre batoľa, ktoré chce neustále otáčať stránky, vymieňať knihy alebo ich hádzať na zem, čítanie je extrémne dôležité v tomto veku. Čítaním každý deň sa vaše dieťa naučí sústrediť sa, čo môže byť veľmi osožné v školskom veku.
  5. Spoločné čítanie podporuje smäd po vedomosti. Čítanie vedie vaše deti k otázkam o knihe. Poskytuje vám šancu hovoriť o tom, čo sa deje, a môžete to využiť ako vzdelávací zážitok. Môže sa tiež rozvíjať záujem o rôzne kultúry alebo jazyky. Nie je nič lepšie, ako vidieť dieťa, ktoré sa chce učiť.
  6. Čítaním rôznych kníh na rôzne témy alebo dokonca v rôznych jazykoch, poskytuje deťom širokú škálu informácií, ktorým sa môžu priučiť.
  7. Čítanie rozvíja predstavivosť a tvorivosť dieťaťa. Jedným z veľkých prínosov čítania s deťmi je sledovanie ich rastúcej predstavivosti. Keď sa naozaj zapoja do knihy, predstavia si, čo robia postavy a prežívajú dej ako realitu. Vidieť vzrušenie v očiach detí, keď vedia, čo bude na ďalšej stránke, alebo nechať ich hádať, čo sa stane, je jedna z najkrajších vecí, ktoré rodičia zažívajú pri čítaní s deťmi.
  8. Čítanie kníh s deťmi pomáha rozvíjať empatiu. Keď sa deti môžu dostať do príbehu, pomôže im to rozvíjať empatiu. Identifikujú sa so znakmi a cítia, čo cítia postavy.
  9. Knihy sú formou zábavy a vhodné na zaplnenie voľného času pre deti každej vekovej kategórie. Televízia, videohry, smartfóny a aplikácie sú medzi deťmi veľmi obľúbené. Avšak čítanie dobrej knihy, o ktorú sa vaše dieťa zaujíma, môže byť rovnako zábavné. So všetkými negatívnymi vplyvmi času na obrazovke, výberom knihy, ktorá zaujíma vaše deti a či ju čítate spolu, alebo necháte ich prechádzať stránkami samotnými, je určite lepšou voľbou. Jedným z hlavných výhod, ktoré zdôrazňuje dôležitosť čítania s bábätkami, je to, že je viac pravdepodobné, že si  v neskoršom veku, keď sa budú nudiť vyberú knihu, nad inou činnosťou (napríklad sledovanie TV).
  10. Čítanie spolu pomáha vytvárať spojenie. Nie je nič lepšie ako maznať sa s vašimi deťmi a čítať im rozprávku pred spaním. Trávenie spoločného času môže priniesť  rodičov bližšie k deťom. Rodičia, ktorí pracujú alebo majú zaneprázdnený životný, si takto s dieťaťom oddýchnu a užívajú si spoločné čítanie.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *