Detská nôžka v kvalitnej obuvi

Tou najväčšou chybou, akú môžete urobiť, je nechať svoje dieťa dediť topánky po staršom súrodencovi. Síce na obuvi takýmto spôsobom značne ušetríte, no ovplyvníte zdravý vývoj nožičiek vášho dieťatka. Vo vychodených teniskách noha nezíska potrebnú stabilitu a dieťa môže pochytiť nesprávne návyky pri chôdzi. 

Vyberáme detské topánky

Už keď vaše dieťatko spraví prvé nesmelé krôčiky, myslite na jeho obuv. Ani v interiéri by dieťa nemalo chodiť bosé, no topánky do exteriéru by mali byť určite o niečo tvrdšie ako obyčajné domáce papučky. Dieťa je zvedavé, zaiste vás pri spoznávaní sveta zatiahne aj na miesta, kde budú kamene, ostré steblá suchej trávy či štrk. V topánkach s mäkkou podrážkou by sa necítilo pohodlne, a zároveň platí, že kvalitná detská obuv musí kopírovať špecifický tvar nôžky.

Pri nákupe topánok pre najmenších je vaša úloha trochu sťažená, pretože vám dieťa nevie povedať, či mu je topánka dobrá, či ho netlačí alebo inak neomína. Z tohto dôvodu je dobré vyberať obuv aspoň o jeden centimeter väčšiu. Detská nožička je charakteristická okrem iného aj tým, že sa potí oveľa viac ako noha dospelého človeka, preto sa pri výbere topánočiek orientujte na vzdušné prírodné materiály, v ktorých môže dýchať. Kvalitná detská obuv nohu zafixuje tam, kde treba, no je aj pružná (najmä v oblasti prstov), aby bola chôdza uľahčená.

Kvalitná detská obuv, investícia do zdravia

V lete zaobstarávame deťom ľahkú vzdušnú obuv, ako sú šľapky, sandálky, tenisky. Na jeseň a zimu zasa teplú, najlepšie nepremokavú, s ktorou môže dieťa preskúmať všetky mláky na chodníku. Topánky pre najmenšie i väčšie deti dostanete v rozmanitých farebných prevedeniach, jednofarebné i viacfarebné, dokonca aj s rozprávkovými motívmi. Mnohé vyzerajú tak štýlovo, že by sme si ich neváhali obuť aj my sami. Detskú obuv zapíname najčastejšie klasickým alebo suchým zipsom, no stretnete sa aj s druhmi, ktoré sa na nohy iba navlečú. Môže to však byť o niečo komplikovanejšie, najmä ak je vaša ratolesť netrpezlivá a čím skôr chce ísť na detské ihrisko.

Je dobré, ak sa postaráte aspoň o dva páry sezónnej obuvi, jeden pár môže dieťa nosiť doma na dvore (a patrične ho zničiť), druhý vynosí v meste. Výrobcovia kvalitnej detskej obuvi myslia na charakter detskej nohy a snažia sa o vysoký štandard, takže vás sprvu možno odradia trocha vyššie ceny. Keď si pomyslíte, že za detské topánočky dáte možno niekedy aj viac ako za tie vaše, razom zabudnete na všetky odporúčania ortopédov. Avšak hazardovať so zdravím detí iba preto, že chceme ušetriť? Veď predsa malé sú len raz, zaslúžia si byť rozmaznávané a získať tú najlepšiu starostlivosť.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *