Deti a prvé zlé sny

Nočné mory sú zlé sny, ktoré môžu spôsobiť, že sa deti prebudia so strachom. Deti majú obyčajné zlé sny o reálnom nebezpečenstve ako o agresívnych psoch, žralokoch alebo pavúkoch, alebo sny o imaginárnych príšerách. V závislosti od ich jazykových schopností môžu niekedy v detaile podrobne vyrozprávať o svojich zlých snoch.

Prvé zlé sny

Zlé sny alebo nočné mory majú tendenciu sa vyskytnúť v druhej polovici noci. Niektoré deti ťažšie zaspávajú po nočnej mory alebo zlom sne. Najčastejšie sa zlé sny objavujú od detí od dvoch rokov. Čím je dieťa staršie, tým sa zlé sny objavujú menej častejšie.

Deti sa zvyčajne prebúdzajú a sú rozrušené po nočnej more. Možno sa prebudili s krikom, na ktorí ste pribehli do detskej izby a objali ste svoje dieťa so strachom, čo sa mohlo stať. Možno sa prebudili plačom a nevedia vám narýchlo povedať, prečo plačú. V každom prípade deti potrebujú od vás pocit komfortu.

Ak sa vaše dieťa prebudí v dôsledku nočnej mory alebo počas nej, vysvetlite mu, že to bol zlý sen. Uistite sa, že všetko je v poriadku a bezpečné. Bozk a maznanie môžu pomôcť tomu, aby sa vaše dieťa znovu upokojilo. Dajte mu vedieť, že je v poriadku, že sa cíti vystrašený po nočnej mory. Zlé sny a nočné mory sú pre deti veľmi živé, nehovorte mu, že je hlúpe, že sú to iba vymýšľa.

Ak je vaše dieťa v predškolskom veku a snívalo o monštrách, môžete sa pokúsiť vysvetliť mu, že príšery neexistujú. Ak vaše dieťa hovorí o nočnej more i nasledujúci deň, buďte trpezliví. Vypočujte si jeho starosti. Ak sa však zdá, že zabudol na nočnú moru, je pravdepodobne najlepšie, aby ste znova túto tému nevyvolali.

Ak vaše dieťa sníva o podobných veciach znova a znova, jemne sa ho opýtajte na interakcie s ostatnými deťmi, televízne relácie, ktoré sledoval alebo iné zážitky počas dňa, ktoré mal. Možno má problémy v škole, možno pozerá relácie, ktoré vyvolávajú u neho hrôzu.

Čo spôsobuje nočné mory?

Občasné nočné mory sú normálne. Ak vaše dieťa má každú chvíľu nočné mory, neznamená to, že sa s ním emocionálne niečo zlé deje. Nemusíte sa obávať. Deti so živou predstavivosťou môžu mať nočné mory častejšie ako iné deti.

Ak však vaše dieťa má opakovanú nočnú moru alebo má obzvlášť zlé sny, môže počas dňa prechádzať nejakým stresom. V tom prípade sa obráťte na lekára.

Získanie pomoci

Ak má vaše dieťa často nočné mory a počas dňa preciťuje úzkosť, môže byť dobrým nápadom požiadať o odbornú radu. Tiež vyhľadajte pomoc, ak vaše dieťa má po tom, ako prekonalo traumatickú udalosť /napríklad automobilová nehoda/ nočné mory.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *