Ako bojovať proti detskej obezite?

Dievča si vyberá medzi ovocím a dezertom

Detská obezita predstavuje v posledných rokov výrazný problém, neustále narastá počet detí, ktoré sa už v útlom veku stretávajú s obezitou alebo nadváhou. Téma obezity je v spoločnosti mnohokrát tabuizovaná a ľudia nechcú o nej hovoriť, aby toho druhého neurazili. No v detskom kolektíve sa obézne deti stávajú často terčom posmievania a šikanovania. Obezita nepredstavuje len takzvaný estetický problém dnešnej spoločnosti, ktorá uznáva štíhlu postavu ako jedinú správnu, ale prináša so sebou aj výrazné zdravotné riziká, ktorým by sa rodičia mali snažiť vyhnúť. Čo teda robiť ak má vaše dieťa tendenciu priberať a zasahuje to aj do jeho sociálneho života?

Pokúste sa zamedziť príjmu veľkého množstva cukru a tuku v strave. Mnohé deti by najradšej jedli sladkosti od rána až do večera, no je potrebné príjem sladkostí korigovať. Vo vašej domácnosti je ľahké zaviesť zmeny, no čo keď dieťa v škole navštevuje bufet častejšie než je potrebné a počas jedného vyučovacieho dňa skonzumuje niekoľko čokoládových tyčiniek, keksíkov a ešte aj chipsy? Skúste sa dohodnúť na jednej sladkosti denne alebo jednoducho nedávať dieťaťu do školy toľko peňazí, aby malo možnosť nakupovať veľké množstvá sladkostí a hlavne, pripraviť mu dobrú domácu desiatu aj so zdravou sladkosťou v podobe tyčinky zo sušeného ovocia alebo alternatívy jeho obľúbených koláčikov.

Buďte vzorom, je na vás aby ste dieťaťu ukázali, že konzumácia ovocia a zeleniny je pre naše zdravie nevyhnutná a nie je to nič, čoho by sa mali báť. Zapojte ich do prípravy jedla alebo sa dohodnite. že spoločne pôjdete za vytýčeným cieľom a môžete túto situáciu zobrať ako súťaž o vymyslenie nového zdravého jedla, zjedenie viac porcii zeleniny denne a podobne. Keď ukážete deťom, že znižovanie hmotnosti je  nepríjemná činnosť, budú ja tak aj  brať a preto zvoľte skôr metódu súťaže alebo výzvy, ktorá bude pre ne zábavou a ani si neuvedomia, že sa deje niečo, čo by malo byť pre ne nepríjemné.

Zvýšte pohyb a nájdite aktivitu, ktorá vaše dieťa bude baviť a hlavne sa bude pri nej hýbať. Nie vždy je na vine genetika alebo veľké množstvá nezdravého jedla, často sa môže jednať o dnešný životný štýl detí, pri ktorom veľa sedia a aj napriek prijatiu primeraného množstva kalórii  priberajú. Možno postačí jednoducho každý deň výjsť na prechádzku aspoň na hodinku a pozitívna zmena sa dostaví.

Ak vaše dieťa trpí obezitou a neviete si pomôcť bežne odporúčanými spôsobmi, vyhľadajte dobrého výživového špecialistu, s ktorým budete môcť odborne prekonzultovať stav dieťaťa a odporučí vám konkrétne kroky a metódy k zníženiu hmotnosti a navráteniu dobrého zdravotného stavu dieťaťa.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *