Rodič versus starý rodič. Ako si stanoviť hranice?

Vychovávať svoje deti je úlohou rodičov. Oni nesú celú zodpovednosť za ich výchovu. Starí rodičia majú mať v tomto procese poradnú úlohu. No nie vždy je to tak. Vo výchove preto často dochádza k problémom medzi generáciami.

Kde je hranica?

Starí rodičia by nemali zásadným spôsobom zasahovať do výchovy. Nemali by tiež na spôsobe výchovy dieťaťa niečo nasilu, či dokonca za chrbtom rodičov, meniť. Mali by si uvedomiť, že tak ako je dnešný svet iný, tak je potrebné uplatňovať iné prístupy k výchove. Na druhej strane, rodičia sa od svojich rodičov môžu veľa naučiť. A preto by mali byť ochotní počúvať, ak im chcú poradiť.

Bude to chcieť rozhovor

Ak je zasahovanie starých rodičov do vášho spôsobu výchovy problém, budete sa musieť spolu porozprávať. Vhodné je, aby takýto rozhovor inicioval ten z vás, kto je ich dieťaťom. Vyjadriť sa, pravdaže môžete obaja. Rozhovor veďte v pokojnom duchu. Mali by ste v ňom starým rodičom vyjadriť predovšetkým svoju úctu a rešpekt. Dovoľte im tiež vysvetliť, čo ich vedie k tomu, že vo výchove preferujú práve ten „ich“ spôsob. Vy im naopak vysvetlite, prečo veci robíte inak. Buďte otvorení. Niektoré postrehy staršej generácie môžu byť pre vás a najmä vaše deti prospešné. To, čo nechcete, aby robili, im naopak jasne vysvetlite.

Čo robiť, ak majú starí rodičia na deti prehnané nároky

Aj keď je najčastejším problémom to, že starí rodičia svoje vnúčatá rozmaznávajú, niekedy dochádza k inej situácii. Môže sa stať, že do vecí, ktoré túžili, aby dosiahli ich deti, budú teraz tlačiť vnúčatá. V takomto prípade sa s nimi tiež porozprávajte. Veď deti budete ľúbiť rovnako, či z nich budú úspešní športovci alebo lekári, či nie.

Čoho by sa mali starí rodičia vyvarovať

Veľkou chybou je, ak starí rodičia znevažujú vašu autoritu. Napríklad, ak práve svoje deti za niečo hrešíte. Nie je tiež vhodné, aby sa do toho zamiešali tak, že začnú dieťa hrešiť tiež. To je len opačný extrém. Poproste ich, aby to nerobili.

Nepriaznivý vplyv na dieťa má aj to, ak si starí rodičia „kupujú“ jeho lásku drahými darčekmi alebo množstvom sladkostí. V praxi sa iste stretnete aj s inými problémami. Nebojte sa o nich otvorene hovoriť. A nezabudnite byť k chybám starých rodičov trošku tolerantní.

Keď je to naopak

Niekedy sa naopak stáva, že rodičia pričasto využívajú pomoc starých rodičov. A veľmi nevhodné je, ak ju začnú brať ako samozrejmosť. Pred tým, ako deti zveríte do ich opatery, sa preto vždy opýtajte. A za pomoc sa nezabudnite poďakovať. Buďte tiež otvorení tomu, ak vám povedia, že by chceli stráženie detí obmedziť.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *