Trápi vás pomočovanie vášho dieťaťa?

Pomočovanie je u detí častým problémom. Nehovoríme pri tom o pomočovaní počas odúčania od plienok. S týmto problémom zápasia často aj staršie deti.

Kedy hovoríme o pomočovaní

Počas dňa by malo dieťa bez problémov vydržať po celý čas bez plienky vo veku troch rokov. S naučením kontroly močenia počas spánku má čas až do piatich rokov. O pomočovaní preto hovoríme až vtedy, keď sa dieťa pomočuje počas dňa vo veku 4 roky a viac. Počas noci je to vo veku 6 a viac rokov. Vo väčšej miere sa vyskytuje tzv. nočné pomočovanie. Jeho výskyt je pri tom častejší u dievčat. Zaujímavosťou je, že sa s ním stretávame častejšie u detí, ktorých rodičia mali s pomočovaním tiež problém.

Čo je príčinou pomočovania

Ako sme už spomínali, jednou z možných príčin je genetická predispozícia. Druhou je príliš hlboký spánok. Ak dieťa trpí denným pomočovaním, príčinou môže byť aj to, že sa tak zaberie do hry, že jednoducho zabudne ísť na wc. Pomočovanie môže byť tiež následkom nadmerného stresu, psychickej nepohody v dôsledku problémov v rodine a podobne.

Častou príčinou je nedostatok antidiuretického hormónu. Ten je spôsobený oneskorením vo vývoji centrálnej nervovej sústavy.

Aké sú následky?

Dieťa, ktoré zápasí s pomočovaním, môže mať v dôsledku tohto problému nižšie sebavedomie. V školskom veku ho tiež obmedzuje v možnostiach zúčastňovať sa výletov s prespaním, školy v prírode či detských táborov.

Úlohou rodičov je pomôcť dieťaťu sa s týmto problémom vyrovnať. Aj keď to v niektorých situáciách môže byť ťažké, pokúste sa vždy reagovať na opätovné pranie a prezliekanie postele s pochopením. Znížite tak dopad pomočovania na psychiku dieťaťa.

Čo robiť?

Ak má vaše dieťa problémy s pomočovaním, mali by ste to prebrať s detským lekárom. Ten pravdepodobne najskôr vyšetrí moč, aby vylúčil prítomnosť infekcie. Poradí vám tiež, ako upraviť pitný režim dieťaťa, tak, aby malo zabezpečený dostatočný príjem tekutín už počas dňa a „nedobiehalo“ tento príjem večer. Od štvrtej popoludní by malo dieťa príjem tekutín obmedziť.

Počas dňa budete tiež musieť dohliadať na to, aby dieťa pravidelne močilo. Dôležité je močenie pred spánkom. V niektorých prípadoch pomôže aj to, keď dáte dieťa opäť vymočiť vtedy, keď idete spať vy. Malo by to byť približne 2 hodiny potom, ako ste ho uložili spať. Lekár vám tiež môže vysvetliť, ako sa dá zadržiavanie moču cvičiť posilňovaním svalov, ktoré sa na to využívajú. Väčšie deti sa hanbia používať plienky. Oveľa lepšie je zaobstarať gumový podložku, ktorú vložíte pod plachtu. Na trhu nájdete aj praktické plachty, ktoré už z jednej strany túto gumu majú. Pre deti je okrem toho dôležité, aby chodili spať pravidelne o tej istej hodine.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *