Čo by mala obsahovať zdravá desiata pre deti?

Zdravá desiata

Venovať pozornosť tomu, čo pribalíte vašim deťom do školy sa vyplatí. Práve vhodne zložená desiata môže pomôcť udržať pozornosť detí v škole, podporiť ich imunitu a zároveň aj dobrú náladu.

Domáca desiata verzus bufet

Aj vy dávate dieťaťu peniaze aby si kúpilo cestou do školy či v školskom bufete to, na čo bude mať chuť? Viete si asi predstaviť po čom siahne. Sladkosti, hot-dogy alebo bagety s minimálnym množstvom zeleniny, ale za to množstvom majonézy – väčšinou sú to len prázdne kalórie bez akýchkoľvek výživných látok a dieťa po takomto jedle rýchlo stráca pozornosť, je unavené alebo nastáva druhý extrém a to príliš veľa energie a neschopnosť obsedieť v triede. Tým, že si privstanete a pripravíte školákovi  zdravú desiatu urobíte veľa pre jeho zdravie a uvidíte, že ani chrípka v kolektíve sa ho nebude hneď týkať.

Veľkosť porcie a výber jedla

Aké množstvo a zloženie zvoliť aby dieťa desiatu nenosilo naspäť domov? Popremýšľajte nad tým, aké množstvo jedla skonzumuje dieťa medzi raňajkami a obedom doma a tomu prispôsobte aj desiatu. Príliš veľké množstvo jedla môže spôsobiť, že vám ju prinesú spať domov a vy budete mať pocit zbytočnej námahy alebo ju zjedia a budú mať problém s porciou, ktorú dostanú na obed. Každé dieťa je iné a rodič vie najlepšie koľko jedla potrebuje, no všeobecne sa dá povedať, že pár kúskov ovocia a obložený celozrnný chlieb by mal postačovať ako jedlo počas prestávok medzi hodinami. Dôležitú rolu zohráva aj vek a preto menším školákom, na rozdiel od tých v puberte, postačí toto množstvo.

Čo sa týka zloženia desiaty, zvoľte čo vášmu dieťaťu chutí a ak sú to prevažne nezdravé jedlá, pokúste sa ich inovovať, nutrične vylepšiť a prepašovať do nich aj zdravé ingrediencie.

Potraviny, ktoré sú skvelou voľbou pre detskú desiatu

  • celozrnné obilniny – domáci chlieb, bageta alebo koláč
  • citrusová šťava –  čerstvo vytlačená pomarančová alebo grepová šťava vo vhodnej fľaši poslúži lepšie ako džús z bufetu.
  • čerstvé ovocie – nakrájané sezónne ovocie a uložené v peknom desiatovom boxe je ideálnou voľbou na desiatu pre školákov akéhokoľvek veku
  • oriešky a sušené ovocie – vložené do malého boxu aby ich malo dieťa vždy po ruke, keď si bude chcieť dať niečo „pod zub“.
  • domáce nátierky – cícerová, brokolicová, avokádová, bylinková, tvarohová alebo jej alternatíva z tofu je skvelá s celozrnným pečivom a zeleninou.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *