Aké vyšetrenia na vás čakajú v tehotenstve

Pravidelné návštevy u gynekológa sú súčasťou každého tehotenstva. Doktor bude sledovať váš stav aj stav vášho dieťatka. Počas nasledujúcich mesiacov vás tak okrem rastúceho bruška bude čakať aj niekoľko vyšetrení. Tu je ich stručný prehľad.

Som tehotná?

Mnoho budúcich mamičiek si svoj predpoklad o tehotenstve overí domácim tehotenským testom. Aj keď sú testy, ktoré sa dajú voľne kúpiť v lekárni pomerne presné, 100 % potvrdenie poskytne až návšteva gynekológa. Ten na základe výsledkov odberu zistí, či sa v krvi nachádza tehotenský hormón HCG. V 5. – 6. týždni je súčasťou vyšetrenia aj ultrazvuk. Lekár tiež urobí vaginálne vyšetrenie.

Návštevy poradne

Po potvrdení tehotenstva vám gynekológ vystaví tehotenskú knižku, vysvetlí vám základy stravovania a pohybu a odporučí vhodné vitamíny. Stanoví tiež dátum najbližšej kontroly. Do 28. týždňa tehotenstva budete navštevovať poradňu raz za 4 týždne. Potom to už bude raz za dva týždne. Od 36. týždňa to bude potrebné raz za týždeň. Ak je to potrebné, lekár stanoví aj kratšie intervaly kontrol.

Povinné vyšetrenia pre budúce mamičky

Počas mesiacov tehotenstva bude lekár pravidelne kontrolovať váš moč, krvný tlak a váhu.

V moči bude sledovať hladinu cukru a bielkovín. Je to kvôli včasnému diagnostikovaniu tehotenskej cukrovky a iných zdravotných problémov, ktoré sa v tehotenstve môžu vyskytnúť. Okrem toho je kontrola moču prostriedkom na včasné zachytenie zápalových ochorení močových ciest.

Meraním krvného tlaku lekár zisťuje, či nedošlo k jeho zmene oproti normálnym hodnotám. Pri zmenách tlaku vás odporučí na odborné vyšetrenie.

Dôležité je aj sledovanie vašej váhy. Na jeho základe lekár zistí neprimerané odchýlky nahor či nadol. Bude tiež sledovať prípadné opuchy na končatinách. Tie sú varovným príznakom pri problémoch s krvným tlakom alebo výskytom bielkovín v moči.

Na každej návšteve vás bude čakať vnútorné gynekologické vyšetrenie. Gynekólóg skontroluje pevnosť krčka maternice, jeho polohu a konzistenciu.

Gravidometria – približne od 16. týždňa vám lekár bude merať vzdialenosť od lonovej kosti po vrchol maternice. Toto meranie pomáha sledovať rast bábätka.

Ozvy – od 20. týždňa budete tiež môcť počúvať ozvy srdiečka bábätka. Je to vďaka prístroju, ktorý sa nazýva dopplerov detektor. Ak ho váš lekár nemá, bude sledovať ozvy srdiečka stetoskopom.

Ultrazvuk

Každá mamička musí počas tehotenstva niekoľko krát absolvovať ultrazvukové vyšetrenie. Prvé sa vykonáva na začiatku tehotenstva na jeho potvrdenie. Ďalšie vás čaká v 20. týždni. Lekár skontroluje vek, rast a veľkosť plodu. Toto vyšetrenie pomáha spresniť predpokladaný termín pôrodu. Zisťujú sa tiež prípadné vývojové chyby dieťaťa, množstvo plodovej vody a podobne.

Posledné ultrazvukové vyšetrenie vás čaká okolo 30. týždňa. Určuje polohu plodu a kontroluje vývoj jednotlivých orgánov ako veľkosť a poloha placenty aj iné dôležité faktory.

Povinné vyšetrenia krvi

Medzi povinné vyšetrenia na začiatku tehotenstva patria niektoré krvné markery. Na ich základe lekár zistí váš krvný obraz, prítomnosť AIDS, rubeoly, herpesu, toxoplazmózy a žltačky typu B. Dôležité je tiež kultivačné vyšetrenie z pošvy a onkologická cytológia. Lekár vás okrem toho pošle na kontrolné EKG. V 16. týždni vás čaká test na AFP. Podľa hladiny AFP sa zisťuje možné poškodenie plodu. Tento test je možné odmietnuť. Niektoré testy môže lekár podľa nameraných výsledkov aj zopakovať alebo vás na ich základe odporučí odborníkom.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *