Kričíte na deti? Skúste to takto
Väčšina rodičov vo vypätých chvíľach na svoje deti kričí. Počas dlhých rokov výchovy je naozaj ťažké, nerobiť to. A to zvlášť vtedy, keď žiadne trpezlivé dohováranie ani rôzne formy trestov nezaberajú. Tak ako na to?
Čo prežíva dieťa, keď na neho kričíte
Krikom narúčate istotu dieťaťa. Pre vašu dcéru alebo syna ste autoritou, ktorá ich vychováva. Častý krik v deťoch spôsobí skryté obavy pred zlyhaním a nedokonalosťou. Môže to viesť k tomu, že dieťa sa uzatvára. Vo vyššom veku to môže viesť dokonca až k vzbure.
Krikom strácate rešpekt
Kričaním vlastne ukazujete deťom, že situáciu nezvládate. Ak sa to stane len zriedka, dieťa síce môže nadobudnúť pred vaším krikom rešpekt, nie je však dobré, aby ste takto nadobudnutý rešpekt využívali vo svoj prospech. Pretože problém nastáva, ak tento spôsob napomínania a trestania používate častejšie. Nakoniec si dieťa na krik navykne a vaše napomenutie pokojnejším hlasom si už viac nebude všímať. A neskôr si nebude všímať ani váš krik a na to, aby vás bralo vážne budete musieť kričať stále častejšie a hlasnejšie.
Pre dieťa ste príkladom
Častým krikom dávate dieťaťu najavo, že takéto správanie je normálne. Vo vyššom veku ho okrem svojich súrodencov začne používať aj na vás. A takýmto spôsobom bude vychovávať aj svoje deti. Častý krik okrem toho vedie k netolerancii. Ak pri každom zlyhaní na dieťa nakričíte, znižujete jeho schopnosť tolerovať chyby iných ľudí. Ak máte problém s ovládaním, pokúste sa hlavne vyvarovať toho, aby ste dieťa ponižovali. Veľmi deštruktívne sú tiež vyrážky, že od neho odídete a podobne.
Čo robiť?
Rodičia často kričia na deti, keď prídu vystresovaní a unavení z práce. Ak je práve toto váš problém, skúste sa cestou z práce na chvíľu zastaviť. Niekedy postačí len niekoľko minút relaxu alebo krátka prechádzka na prečistenie hlavy a domov sa vrátite v celkom inej nálade. Ak ste na materskej dovolenke, vezmite si vždy aspoň na dve hodiny voľno od domácnosti aj detí. Platí to aj vtedy ak pracujete, a počas bežného týždňa na seba nemáte čas.
Mnohým rodičom pomáha, ak vo chvíli, keď v nich všetko začína kypieť, na chvíľu odídu do inej miestnosti. Skúste narátať aspoň do desať. Zhlboka pri tom dýchajte. To vám pomôže vypätú situáciu doriešiť s rozvahou. Pokúste sa nájsť trest, ktorý na dieťa zaberá. Pre moderné deti je veľkým trestom zákaz pozerania TV či videí na mobile alebo hrania počítačových hier. Ak to nie je váš prípad, iste nájdete spôsob podobného „výchovného“ trestu. Namiesto týchto činností si môžete s dieťaťom sadnúť a spätne sa už v pokoji o všetkom porozprávať. Lepšie tak pochopí, prečo trest dostalo. Potom sa spolu môžete pokojne aj zahrať.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto