Ako vybrať topánky pre zdravé nôžky

Aby sa detské nohy správne vyvíjali, potrebujú zdravú obuv. Poradíme vám, ako vyberať detské topánky tak, aby ich nosenie deťom prospievalo.

Prečo deti potrebujú zdravé topánky?

Detská noha sa stále vyvíja. Nosením nezdravej obuvi vznikajú rôzne deformácie. Dlhodobým pôsobením obuvi sa môže stať, že tieto deformácie budú dokonca trvalé. Nehovoríme pri tom len o plochej nohe. Nesprávna obuv je základom aj pre také ochorenia ako skolióza či iné deformácie kostí.

Je vhodné nosiť obuv po súrodencoch?

Noseniu obuvi po starších súrodencoch by ste sa mali, pokiaľ je to možné, vyhýbať. Každá noha je iná a topánka sa pri dlhšom nosení prispôsobí chodidlu. Mladší súrodenec by potom nosil obuv, ktorá je prispôsobená nohe staršieho. To vedie opäť k deformáciám pohybového aparátu. Z tohto istého dôvodu nie je vhodné kupovať detskú obuv v bazároch či second handoch.

Ako vyberať topánky

Pokiaľ je to možné, kupujte kvalitnú obuv. Šetriť je lepšie na oblečení alebo využitím rôznych výpredajov a predajných akcií obchodov. Kvalitnú obuv spoznáte podľa materiálu, strihu a tvaru. Z materiálov sú najvhodnejšie koža a textil. Sú vzdušné a prispôsobia sa tvaru chodidla. Nemusíte sa tiež obávať alergických reakcií. Nevhodnými materiálmi sú naopak plasty, guma a iné nepriedušné látky.

Strih topánky by mal kopírovať tvar chodidla. Dôležitý je tvar špičky. Mala by byť okrúhla, aby poskytovala dostatok priestoru pre prsty. Pre najmenších sú vhodné členkové topánky, ktoré dostatočne držia nohu dieťaťa. Pre staršie deti môžete kúpiť aj nižšie topánky.

Podošva topánok by mala byť pružná. Ak je z tvrdého materiálu, bráni pohybu prstov a práci svalov na chodidle. Tvrdá podošva znamená často aj vyššiu hmotnosť topánky. Tá sťažuje dieťaťu voľný pohyb.

Dôležité je tiež, aby päta topánky fixovala nohu. Nemala by sa hýbať do strán, aby nedošlo k deformáciám v členkovej oblasti. Na tomto mieste je potrebné spomenúť podpätok. Malé deti potrebujú rovné topánky. Topánky na podpätku ovplyvňujú stabilitu a komfort chôdze.

Akú veľkosť kúpiť

Aby mala noha v topánke dostatok priestoru, kupujte obuv o 10 – 15 mm dlhšiu, než je chodidlo dieťaťa. Odmerať ho môžete priamo v predajni. Vďaka priestoru navyše bude mať chodidlo v topánke dosť miesta. Veľkosť topánok pravidelne kontrolujte. Detská noha rastie rýchlo. Nové topánky je potrebné kupovať po pol roku až roku. Pri kúpe si všímajte aj šírku a tvar topánky. Iste by dieťa nemala tlačiť z bokov ani zhora. A opačne – topánka by sa mala dať zašnurovať alebo zapnúť tak, aby v nej noha voľne „nelietala“.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *