Ochrana bábätka pred prechladnutím

Hovorí sa, že deti rastú s chorobami. Je pravdou, že každé bábätko si v záujme budovania imunity musí prejsť nejakou tou virózou a soplíkom, no v zásade platí čím neskôr, tým lepšie. Telíčko novorodenca je krehké a náchylné na ochorenia, ktoré nesie o niečo ťažšie ako staršie dieťa. Tým najlepším, čo novopečená mamička môže pre svojho potomka urobiť, je dôkladná prevencia.

Zdržiavajte sa na čerstvom vzduchu

Ak je to možné, začnite s prechádzkami už v prvý deň po príchode z pôrodnice. Zďaleka sa však vyvarujte extrémnym teplotám. Dieťatko nie je pripravené na štipľavý mráz ani na letné horúčavy. Letným bábätkám doprajte rannú alebo podvečernú prechádzku. Zimné sú v malej nevýhode. Pokiaľ ortuť teplomera nevystúpi nad -7°C, dlhším pobytom vonku sa radšej vyhnite. Pobyt na čerstvom vzduchu je vo všeobecnosti tým najlepším, čo môžete v rámci prevencie ochorení urobiť.

Primerane dieťatko obliekajte

Dieťatko chráňte pred každým extrémom. Nebezpečné je predovšetkým prehrievanie, ale dieťatko by nemalo byť vystavená ani chladu. Platí základné pravidlo: jedna vrstva navyše v porovnaní s dospelým. Studené ruky pritom nie sú indikátorom chladu. Teplotu overujte na krku.

Často vetrajte

Prekúrená izba je rajom bacilov. Miestnosť, v ktorej bábätko spáva, vetrajte často a veľa. Nebojte sa otvoreného okna ani počas jeho pobytu v izbe. Z čerstvého vzduchu ešte nikto neochorel. Zďaleka sa však vyvarujte prievanu.

Vyhýbajte sa uzavretým priestorom

Tabu pre novopečené mamičky sú nákupné centrá, hromadná doprava, ale aj menšie obchody, kaviarne či reštaurácie. Znie to kruto, ale v prvých mesiacoch života bábätka sa vyvarujte akémukoľvek pobytu v uzavretom priestore plnom ľudí. Návštevy lekára si starostlivo plánujte v čase, keď sú čakárne prázdne. Ak to nie je možné, choďte vždy k lekárovi dvaja. Zatiaľ čo jeden čaká v čakárni, druhý môže byť s bábätkom vonku.

Sledujte vlhkosť vzduchu

Väčšina mamičiek sa úzkostlivo sústredí na teplotu v miestnosti a vlhkosť z nepochopiteľných dôvodov opomína. Zatiaľ čo príliš vlhký vzduch vytvára ideálne prostredie pre spóry húb a plesní, príliš suchý zas dráždi sliznice a vytvára pôdu pre infekcie dýchacích ciest. Udržujte preto optimálnu vzdušnú vlhkosť okolo 50%.

Dbajte na hygienu

Najviac baktérií sa k dieťatku dostane z neumytých rúk. Dôkladná hygiena je jedným zo základných pilierov prevencie. Umývanie rúk, oplachovanie cumlíka a dôsledné čistenie hračiek je samozrejmosťou. Nič však nepreháňajte. Sterilizáciou fliaš, cumlíkov a všetkého, s čím príde bábätko do styku, mu môžete viac uškodiť ako pomôcť.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 0 Priemer: 0]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *