Ako sa pri deťoch nezblázniť

Žena na pohovke

Poznáte to – každodenný kolotoč  udalostí, od rána až do večera lietate po byte a niekto tomu hovorí  materská dovolenka. Na konci dňa ste so silami v koncoch a nezvládnete nič iné ako ľahnúť si v polospánku pred televíziu. Aj taká, na prvý pohľad, jednoduchá úloha ako starostlivosť o deti vie dať človeku pekne zabrať a preto prinášame niekoľko tipov, ako toto obdobie zvládnuť vo fyzickej aj psychickej pohode.

Pite

Nie, nemyslíme alkohol i keď to môže v niektorých situáciách vyzerať ako východisko. 🙂 No máme na mysli čistú vodu, ktorá vaše telo osvieži a často popri celodennej starostlivosti o dieťa zabúdame na nás a naše fyzické potreby,  preto si ráno pripravte nádobu s vodou, ktorú v ten deň chcete vypiť a majte ju vždy na očiach. Existujú tiež rôzne aplikácie, v ktorých si nastavíte časové rozmedzie určené na napitie sa a vždy v tomto čase vám zazvoní alarm. Možností je veľa, no hlavne nezabúdajte na pitný režim vás a vašich detí. Ak vám nechutí obyčajná voda, skúste si do nej vytlačiť citrónovú šťavu,  zázvor alebo ochutiť ovocím, čo  vyčaruje z obyčajnej vody výbornú limonádu obohatenú aj o vitamíny.

Pravidelne sa stravujte

Tak ako pitný režim, dôležité je dodržiavať aj pravidelný čas na jedlo. Mnohokrát si to ani neuvedomujeme, ale naše podráždenie a nervozitu spôsobuje aj hlad a preto s príjemne naplneným žalúdkom budete pokojnejší a detský, neprestávajúci krik vás len tak nevytočí. Zvoľte preto zdravé a ľahké jedlá, z ktorých budete mať pocit sýtosti, ale nebudete si musieť na hodinku ľahnúť a odfukovať ako po nedeľnom obede u rodičov. Jednoduché jedlá uvaríte za chvíľku a v prípade, že aj tak nie je čas, uvarte niekedy väčšie množstvo jedla a časť z neho zamrazte. Počas dní, kedy nebudete stíhať vám takéto jedlo padne vhod. Nedá sa to samozrejme porovnávať s čerstvo navareným obedom, ale určite lepšie ako jedlo z fastfoodu, ku ktorému by ste s prázdnym žalúdkom mohli veľmi ľahko inklinovať.

Minimalizujte hluk

Pokúste sa minimalizovať hluk v domácnosti. Hučiaca práčka, umývačka, deti sa  bijú o hračky a kričia čo im hlas stačí a ešte popri tom aj beží nahlas rozprávka v televízii a vy sa idete zblázniť. Skúste teda minimalizovať hluk v domácnosti ako najviac sa dá. Nebudete sa musieť prekrikovať s televíziou alebo rádiom a aj deti sa tým upokoja a možno aspoň na chvíľu vytvoríte oázu pokoja vo vašej domácnosti.

Nájdite si na seba čas

Popri starostlivosti o deti je veľmi dôležité vyhradenie času len pre seba. Choďte po dlhšej dobe von s priateľmi alebo si s partnerom naplánujte rande ako kedysi, keď budú vaše deti na víkend u starých rodičov. Ak nemáte chuť niekam ísť, zostaňte doma, ale venujte sa výhradne činnostiam ktoré potešia vaše telo aj dušu, môžete sa tiež začať venovať napríklad obľúbenému športu, ktorý ste robili pred príchodom dieťatka, no teraz naň už nemáte toľko času.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *