Dieťa so slabou imunitou. Ako mu pomôcť?

Prechladnuté dieťa v posteli, so šálkou čaju

Škola ešte len nedávno začala a vaše dieťa je už po niekoľký krát doma choré? Jeseň je obdobím, kedy detí nastupujú do školy či škôlky a zároveň je obdobím so zvýšeným výskytom rôznych viróz či infekcii, ktoré na deti v kolektíve číhajú.

Výskumy sa zhodujú  v tom, že počas posledných rokov sa frekvencia a  počet chorých detí  neustále zvyšuje, čo je strašiakom pre rodičov, ktorý dieťa pošlú do kolektívu a o týždeň či dva sa opäť trápia s neutíchajúcim kašľom alebo chrípkou. Čo teda robiť pre podporu imunity dieťaťa  a čomu sa vyhnúť?

Prehnaná sterilita a ochrana dieťaťa pred baktériami môže byť niekedy skôr  na škodu. Je samozrejme vhodné udržiavať čisté prostredie, no príliš úzkostná starostlivosť o dieťa môže spôsobiť jeho náchylnosť na rôzne vírusy. Tak isto je to s obliekaním, niektorí rodičia obliekajú deti príliš teplo v snahe ochrániť ich pred prechladnutím, no takéto dieťa sa napríklad v škôlke pri hre zbytočne spotí  a pri súčasnom pobehovaní po vonku sa môže ľahko stať,  že ochorie. Aj v tejto oblasti je potrebné nájsť zlatú strednú cestu, teda obliekať dieťa dostatočne teplo, ale zároveň to nepreháňať a radšej detské oblečenie vrstviť.

Prirodzené spôsoby posilnenia imunity

Zdravá strava plná vitamínov a minerálov s dôrazom na prevahu rastlinných zložiek nad živočíšnymi. Skúste do detského jedálnička zaradiť aj čerstvo vytlačené šťavy z ovocia a zeleniny- keď si na ne deti zvyknú a budú ich piť pravidelne, posilní im to imunitu a tiež budú mať viac energie.

Pohyb je pre deti základ a najlepšie je spojiť pohyb s pobytom na čerstvom vzduchu. Spravte si rutinu z pravidelných prechádzok do okolia a najlepšie je, ak máte možnosť zájsť do prírody, kde dieťa môže pozorovať rastliny, stromy či vtáčiky. Počas zimných mesiacov môžete tiež spojiť prechádzku aj s naplnením vtačích búdok a rozmiestnením jabĺčok pre lesné zvieratká.

Slabej imunite dieťaťa môže pomôcť aj pobyt pri mori alebo návštevy soľnej jaskyne. Konzultujte túto možnosť s pediatrom, ktorý vám odporučí vhodné možnosti práve pre vaše dieťatko.

Plávanie a otužovanie sprchovaním vlažnou vodou je tiež výborný spôsob ako podporiť prirodzenú imunitu a zároveň dieťa plávaním trénuje svoje telo, zvyšuje si fyzickú kondíciu a naučí sa správne dýchať.

V obdobiach, kedy je najvyššia koncentrácia chorých ľudí, posilňujte imunitu celá rodina pomocou zvýšeného príjmu vitamínu C, zeleniny, ovocia alebo po konzultácii s pediatrom aj používaním prírodných doplnkov výživy ako extraktu z hlivy ustricovej alebo echinacei.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *