Učíme deti správne narábať s peniazmi
Téma peňazí a finančnej gramotnosti je podstatná nielen vo sfére dospeláckeho života, ale aj života našich detí. Je správne učiť dieťa už od detstva ako narábať s peniazmi alebo ho zbytočne touto témou nezaťažovať a venovať sa jej až vo veku, kedy s nimi naozaj denne prichádza do kontaktu a rieši finančné otázky? Väčšina psychológov odporúča venovať pozornosť aj téme peňazí vo výchove našich ratolestí. Nie je samozrejme potrebné im podrobne vysvetľovať ako funguje finančný systém, ale na začiatok postačí niekoľko krokov, ktoré vytvoria správny vzťah vašich detí k financiám.
Vreckové je skvelým spôsobom ako učiť dieťa hospodáriť s peniazmi. Určte výšku vreckového s ohľadom na vek a potreby dieťaťa a dohodnite sa na tom, ako často ho bude dostávať- môže sa jednať o týždenné či mesačné vreckové. Vysvetlite mu, že z týchto peňazí bude potrebné, aby si rozdelil na pomôcky do školy, desiate a voľný čas, podľa jeho uváženia. Spomeňte tiež, že by bolo vhodné aby si nejakú čiastku odkladal z peňazí určených na voľný čas, v prípade že bude chcieť nejakú drahšiu vec alebo peniaze na darček pre súrodenca. Čiastka, ktorú zvolíte je na vás a mala by zahŕňať peniaze na všetko, čo si počas daného obdobia potrebuje vaše dieťa zadovážiť alebo sa môžete dohodnúť na vreckovom len na voľný čas a šetrenie a školské pomôcky spolu s ostatnými výdavkami mu budete hradiť vy.
Financie ako odmena sú kontroverznou témou, nakoľko niektorí odborníci odporúčajú dieťaťu sľúbiť za dosiahnutie určeného cieľa odmenu vo forme financií, môže sa jednať napríklad o jednotky na vysvedčení a niektorí zase neodporúčajú dieťa odmeňovať financiami vôbec. Je to preto, aby nerobili veci len kvôli peniazom, ale poznali a dokázali si uvedomiť prečo je dobré daný cieľ dosiahnuť, napríklad jednotky na vysvedčení – väčšia šanca prijatia na dobrú školu. Finančná odmena teda môže spôsobiť aj to, že dieťa bude mať pocit, že jediný dôvod prečo ma danú vec robiť je táto peňažná odmena.
Presvedčenie, že peniaze kazia charakter určite poznáte. Mnohí rodičia ho svojim deťom vsugerujú a dieťa môže mať v dospelosti problém s prijímaním peňazí. Je samozrejme veľmi dôležité naučiť dieťa vážiť si peniaze, ktoré rodičia zarobia. No zároveň je potrebné učiť ich aj pozitívnemu vzťahu k peniazom a tomu, že sú výmenným prostriedkom a nemusia sa báť prijať odmenu za dobre odvedenú prácu.
Dospelý človek, ktorý bol vychovávaný práve k takémuto vzťahu môže mať pocit, že si peniaze nezaslúži alebo že ich majú len tí “vyvolení“ a jeho, bežného človeka sa to netýka a má sa uspokojiť s akýmkoľvek platom, ktorý mu bude ponúknutý.
Zvoľte teda taký spôsob finančnej výchovy, aby si dieťa v budúcnosti dokázalo vážiť súčasne peniaze, ale aj seba a svoju hodnotu.
Fotografia: © BigStockPhoto.com