Ako vychovávať dieťa?

Malé dievča pri knihe s matkou

V dostupnej literatúre sa názory a prístupy k výchove rôznia. Uvádzame tu šesť zásad, ktoré autori spomínajú najčastejšie. 

1. Určenie hraníc skôr, ako ich začneme vyžadovať. Vo výchovnom procese je dôležité stanoviť hranice skôr, ako ich začneme vyžadovať. Je potrebné aby dieťa vedelo ktoré správanie je žiaduce a ktoré nie, predídeme tak pocitu nespravodlivosti. Ak sme hranice neurčili, nemôžme vyžadovať ani ich dodržiavanie.

2. Ak sa stretneme so vzdorom, reagujeme s rozhodnosťou. Pre rodičovskú autoritu nie je nič zhubnejšieho, ak dieťa dosiahne kapituláciu rodičov. Mení sa tým celkové vnímanie rodiča na hmotu, s ktorou si môže dieťa robiť čo chce.

3. Rozlišujeme úmyselný vzdor a detskou nezodpovednosťou. Dieťa by nemalo byť trestané za neúmyselné správanie a malo by sa k nemu pristupovať s väčšou dávkou zhovievavosti.

4. Po konflikte dieťa ukľudníme a opätovne mu všetko vysvetlíme. Dieťa potrebuje vedieť, že ho máme aj napriek práve obhájenej vedúcej pozícii radi.

5. Vyhýbame sa nereálnym požiadavkám. Musíme si byť istí, že tie existujúce je dieťa schopné splniť. Nesplniteľné požiadavky stavajú dieťa do situácie, z ktorej nie je žiadne východisko. Táto situácia zanecháva stopy na ľudskej emocionálnej sústave.

6. Prejavujte svoju lásku. Vzťah založený na láske bude pravdepodobne fungovať. A to aj napriek tomu, že sa ako rodičia občas určite dopustíme nejakých chýb a omylov.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *