Ako vyberať záujmový krúžok pre dieťa

Dieťa s loptou vo futbalovej bráne

Máte dilemu aký krúžok vybrať pre vášho syna či dcéru? Predstavujeme vám niekoľko tipov, ako správne vybrať zo širokej palety možností a hlavne ako na to, aby z voľnočasovej aktivity nebolo niečo, čo vaše dieťa nebude tešiť a nepremenilo sa na obávanú aktivitu v jeho časovom rozvrhu.

Vyberajte spoločne

Krúžok nebudete navštevovať vy, ale vaše dieťa a preto je potrebné aby malo slovo pri výbere a nevyberali ste ho len vy podľa vašich predstáv a toho, čo by ste z dcéry alebo syna chceli mať. Mnohokrát sa stáva, že rodičia si plnia svoje nedosiahnuté sny a ciele práve prostredníctvom detí a tento prístup nie je správny pre psychiku vášho dieťaťa, ktorému daná aktivita vôbec nemusí vyhovovať  a bude mať pocit, že nie je dosť dobré a sklamalo vás, keď sa nebude chcieť venovať tomu, čo očakávate.

Informujte sa

Deti môžu mať strach z nového krúžku či prostredia a preto je potrebné dieťaťu vysvetliť, čo sa na danom krúžku bude robiť a preberať, kto ho bude vyučovať a ako často bude prebiehať. Skvelá možnosť je navštíviť s dieťaťom priestory, kde bude krúžok prebiehať, počas dňa otvorených dverí alebo po dohode s vyučujúcim prísť na hodinu na „skúšku“, kde dieťa uvidí ako prebieha hodina, koľko detí je v kolektíve a bude sa môcť rozhodnúť či krúžok bude navštevovať.

Myslite na povahu vášho dieťaťa

To čo bavilo vás ako dieťa nemusí napĺňať aj vašu ratolesť a preto myslite na jeho záujmy a povahu. Pre niekoho je vhodný šport a pre iného zase tvorivá činnosť ako maľovanie či ručné práce. Už od detstva  je možné pozorovať aký typ je vaše dieťa a či je aktívne, má veľa energie a neustále potrebuje niečo nové alebo radšej v tichosti tvorí a šport až tak neobľubuje.

Nenúťte ho tam chodiť

Tým, že budete dieťa nútiť navštevovať krúžok nič nevyriešite, radšej sa pokúste o úprimný rozhovor a zistenie dôvodu, prečo tam nechce chodiť. Na vine môžu byť narušené vzťahy v kolektíve, prísny vedúci krúžku či nezvládanie neúspechu – nie vždy je za tým lenivosť dieťaťa, ako sa mnohokrát rodičovi na prvý pohľad môže zdať. Keď preberiete dôvody, prečo dieťa odmieta pravidelne chodiť na vybratý krúžok a jeho dôvody budú opodstatnené , bude možno vhodné uvažovať aj nad odhlásením z krúžku a vybratím inej, vhodnejšie zvolenej aktivity.

Menej je niekedy viac

Chodí vaše dieťa na výtvarný, tanečný a spevácky krúžok a zvažujete aj nejaký šport? Nepreťažujte vaše dieťa a nechajte mu počas dňa aj naozaj voľný čas, kedy môže robiť to, na čo má chuť a čo nie je v jeho časovom harmonograme. Niektoré deti naozaj zvládajú aj niekoľko krúžkov do týždňa, ale odborníci radia približne 2 mimoškolské aktivity a zvolené tak, aby malo dieťa čas na prípravu do školy, čas s kamarátmi na budovanie sociálnych vzťahov a tiež osobné voľno, ktoré strávi podľa svojho výberu.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *