Prečo s deťmi hrať pexeso

V čase, keď monitor počítača je tým najlákavejším voľnočasovým spoločníkom, je stále ťažšie nájsť pre deti produktívnejšie možnosti trávenia času. Jednu z príjemných alternatív predstavujú spoločenské hry. Iste si aj vy zo svojho detstva pamätáte daždivé dni, ktoré ste s priateľmi, súrodencami alebo rodičmi trávili pri pexese.

Ani ste vtedy netušili, akú službu vám tie dvojice obrázkov robia. Pexeso je jednoduchý, hravý spôsob učenia a stimulácie rozvoja dieťaťa.

Tréning krátkodobej pamäti

Nutnosť pozorovať obrázky, ukladať si ich do pamäti a vybaviť si ich pozíciu v čase potreby predstavuje komplexný tréning krátkodobej vizuálnej pamäti. Pamäť je pritom jedna zo základných zložiek intelektu. Možno povedať, že pexeso stimuluje rozvoj inteligencie dieťaťa.

Tréning pozornosti

Veľkým problémom súčasnej generácie detí je neschopnosť sústrediť sa. Deti vyrastajú v nepokojnom svete, ktorý ich stimuluje na každom kroku. Diagnózy ako porucha pozornosti alebo ADHD už nie sú ničím nezvyčajným. Aj v tomto smere je užitočné pexeso. Dieťa sa pri ňom učí sústrediť pozornosť výlučne na hru, distribuovať ju medzi jednotlivé obrázky a trénuje aj výdrž. Všetko sú to schopnosti nevyhnutné pre úspešné zvládnutie nárokov školského prostredia.

Rozvoj slovnej zásoby

Dieťa dokáže spravidla všetky obrázky v pexese pomenovať. Ak mu rodičia hry obmieňajú, dieťa sa stretáva s novými a novými podnetmi a rozvíja si tak slovnú zásobu. Pexeso je tiež výborným odrazovým mostíkom pre rozhovor s dieťaťom. Môžeme sa ho pýtať, ako sa volajú jednotlivé zvieratká, dopravné prostriedky, farby alebo čokoľvek, čo na obrázkoch vidí. Výborné sú v tomto smere rôzne tematické a didaktické pexesá.

Rozvoj vzťahu rodič – dieťa

Zatiaľ čo deti trávia čas pred monitorom počítača, rodičia sa spravidla venujú svojim bežným povinnostiam. Tak sa stáva, že rodiny žijú v spoločných domoch a bytoch a predsa nežijú spolu. Vytráca sa spoločne strávený čas, komunikácia a trpia vzťahy. Pozornosť rodiča je pre dieťa neraz tou najvzácnejšou odmenou. Pexeso je jedným z najlepších prostriedkov budovania vzťahu. Milujú ho dospelí i deti. Hra vnáša do vzťahov zábavu, zdravú súťaživosť a predovšetkým poskytuje priestor pre spoločné trávenie času.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *