Ako zvládnuť návrat do práce po rodičovskej dovolenke

Mamička sedí s dcérkou pri notebooku a pracuje

Hoci materská a rodičovská dovolenka má od tej pravej „dovolenky“ na míle ďaleko, z pracovných stereotypov mamičky predsa poväčšine vypadnú. Okrem toho, že režim matky v domácnosti sa spravidla prispôsobuje dieťaťu a je diametrálne odlišný od režimu pracujúcej ženy, môže byť návrat do pracovného kolotoča náročný v mnohých ďalších ohľadoch.

Predovšetkým mamičky vracajúce sa z rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom sa musia pripraviť na to, že ich pracovný život už nebude taký ako pred pôrodom.  Náročnejšie môže byť napríklad ranné vstávanie. Na prípravu vám už pravdepodobne nebude stačiť 30 minút. Budete musieť zobudiť a vychystať svoje dieťa do jasličiek alebo materskej školy, čo vám zaberie prinajlepšom ďalšiu polhodinu. Návrat z práce bude tiež o niečo komplikovanejší. Okrem toho, že si musíte dať pozor, aby ste všetky neodkladné pracovné povinnosti vybavili ešte predtým, ako zatvárajú škôlku, po príchode domov vás bude čakať ďalšia práca okolo domácnosti a dieťaťa. A zaslúžený oddych v nedohľadne.

Prvé dni v práci tiež pravdepodobne nepôjdu ako po masle. Okrem toho, že budete mysľou neustále pri svojom drobcovi, v priebehu vašej rodičovskej dovolenky, najmä ak trvala tri roky, sa na pracovisku iste veľa zmenilo. A na vás budú od prvých dní kladené také nároky akoby ste o všetkých tých zmenách vedeli. Ďalším problémom môže byť obmedzený slovník alebo chýbajúce vedomosti. Nie, nechceme vás od návratu do práce odradiť. Práve naopak, ponúkame vám pre inšpiráciu niekoľko tipov, ktoré by vám ho mohli uľahčiť.

Zostaňte v kontakte

Ak sa od svojho pracoviska na tri roky úplne odstrihnete, pravdepodobne bude váš návrat naozaj náročný. Budete musieť veľmi rýchlo absorbovať všetky zmeny a novinky. Ak však so svojim zamestnávateľom zostanete v živom kontakte aj počas rodičovskej dovolenky, na mnohé sa budete mať čas vopred pripraviť. Postačí napríklad občas zájsť s kolegami na kávu, zatelefonovať do práce alebo sa zúčastniť niektorých pracovno-spoločenských akcií, akými sú vianočná kapustnica alebo výročná porada. Keď je dieťatko väčšie, mohli by ste zvážiť aj účasť na nejakom tom pracovnom školení.

Vzdelávajte sa

Aj keď popri mamičkovských povinnostiach sa vám to môže zdať nereálne, mnohé matky to zvládajú. Samozrejme, starostlivo zvážte vhodný čas. V prvom polroku života dieťatka to pravdepodobne nebude ideálne. Keď však už bude dieťa samostatnejšie, za podpory manžela a rodiny by ste mohli občas zvládnuť nejaké to školenie alebo dokonca nadstavbové či vysokoškolské štúdium. Okrem toho, že získate nové vedomosti a vyššiu kvalifikáciu, dostanete sa na chvíľu do režimu iných povinností a návrat do pracovného života si môžete značne uľahčiť.

Dbajte na prípravu

S prípravou na návrat do pracovného režimu začnite v predstihu niekoľkých mesiacov. Oboznámte o svojom návrate zamestnávateľa. Môžete si s ním vzhľadom na novú situáciu skúsiť dohodnúť podmienky, ktoré vám budú viac vyhovovať, napríklad iné rozvrhnutie pracovného času. Starostlivo si naplánujte fungovanie v novom režime, zapojte do neho manžela a babky. Môžu odprevadiť dieťa do škôlky alebo ho vyzdvihnúť, keď vy nebudete stíhať.  Urobte potrebné nákupy. Počítajte s tým, že váš šatník môže byť po troch rokoch v domácnosti značne odlišný od toho, ktorý budete potrebovať na pracovisku. S nástupom dieťaťa do jasličiek alebo škôlky sa tiež bude pravdepodobne viazať nákup nejakého oblečenia, pyžamiek, papučiek a podobne. Nič si nenechávajte na poslednú chvíľu.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *