Správne čistenie zubov u detí

Umývanie zubov v kúpeľni

Mliečne zuby sa začínajú prerezávať približne v šiestom až v ôsmom mesiaci dieťatka  a majú omnoho slabšiu sklovinu ako trvalé zuby a preto ich starostlivosti treba venovať pozornosť  už po ich objavení. Sú náchylnejšie na kazy a ak sú od začiatku vystavené baktériám  a konzumácii sladkostí, proces ich kazenia sa môže  výrazne urýchliť a spôsobovať dieťatku zbytočné zdravotné problémy.

Po objavení zúbkov sa odporúča rodičom umývať ich pomocou navlhčenej gázy alebo vreckovky. Môžete vyskúšať aj náprstné zubné kefky, ktoré malými štetinkami zúbky ľahko vyčistia a mnohým rodičom ich používanie vyhovuje.

Hračky do úst, známe ako takzvané hryzátka, sú väčšinou prvou dentálnou pomôckou v živote dieťaťa. Pomocou nich sa vyčistia ďasná od baktérii a dieťa si nepriamo zvyká aj na fakt, že dentálna hygiena je bežná súčasť dňa. Chladiace hryzátka majú aj upokojujúci účinok a dieťatku poskytujú úľavu od bolesti.

Keď sa prerežú zadné mliečne zuby je vhodné ich začať umývať kefkou prispôsobenou tvarom aj veľkosťou veku. Najskôr postačí zúbky umývať jednoducho len pomocou kefky a čistej vody- nie je potrebná zubná pasta.

Ak vaše dieťa, tak ako väčšina ostatných, nie je milovníkom ústnej hygieny vyskúšajte kúpiť kefku s obľúbenou postavičkou a ak chodí s vami nakupovať, nechajte ho vybrať si takú, aká sa mu páči. Môžete tiež vymyslieť básničky o umývaní zubov, ktoré deti počas tejto činnosti zabavia.

Dieťa by sme mali nechať umývať si zúbky približne od 3 rokov, ale samozrejme to následne skontrolovať a prípadne dočisťovať. No je dôležité dať dieťaťu priestor na realizáciu. Ideálne je čistiť zuby po jedle a aspoň 2 krát denne a s použitím malého množstva pasty až v dobe, kedy dieťa nemá tendenciu pastu prehĺtať.

Aká by mala byť správna technika? Zúbky by sa mali umývať krúživým alebo stieracím pohybom a hlavne venovať pozornosť aj  vnútorným a zdanlivo skrytým plochám.

Okrem správneho čistenia zúbkov nezabúdajte aj na pravidelné prehliadky u zubného lekára a prípadne aj u dentálnej hygieničky, ku ktorej sa odporúča zájsť už v období prerezávania zúbkov.

Aby prehliadky u zubného lekára nekončili plačom, venujte sa dostatočne aj výžive a zníženiu množstva sladkostí a sladkých nápojov. Med na cumlíku, presladený čaj či kakao vedú u detí k zrýchlenej kazivosti a poškodeniu mliečnych zubov.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *