Ako rýchlo a efektívne naučiť vaše dieťa správnej hygiene

Dobré hygienické návyky zahŕňajú viac než len umývanie rúk. Výučba vašich detí, aby mali zdravé hygienické návyky je veľmi dôležitá. Použite tohto sprievodcu a rýchlo a efektívne naučte svoje deti dobrým hygienickým návykom.

Umývanie vlasov

Väčšine  malých detí stačí umývať vlasy dvakrát alebo trikrát týždenne. Umývanie vlasov príliš často môže mladým vlasom spôsobiť vysušenie alebo lupiny.

Keď deti vstúpia do puberty, vďaka hormonálnym účinkom sa vlasy viac mastia. V tomto prípade je potrebné umývanie vlasov každý druhý deň.

Kúpanie

Malé deti milujú kúpeľ alebo ho nenávidia. V každom prípade môžete urobiť kúpanie zábavnou hrou. Z času na čas dovoľte svojim deťom, aby išli do vane v plávkach s hračkami, akoby boli na pláži.

Starostlivosť o pokožku

Batoľatá a predškoláci ešte potrebujú rodičov, aby im pomohli pri starostlivosti o pleť. Kožné škvrny, ako vyrážky, chrasty a hrbolčeky sú bežné v tomto veku.
Ako pri vlasoch u detí v období puberty, sa aj pokožka stáva viac mastnejšia s príchodom tohto obdobia. Začína sa tvoriť akné, na ktoré je možné kúpiť rôzne mastičky. Rodičia však často zabúdajú na to, že jemné mydlo a voda je veľmi prospešná v tomto období. Naučte svoje deti umývať si tvár dva alebo trikrát za deň a vyhnúť sa vytláčaniu pupákov.

Ústna hygiena

Čistenie zubov a ďasien môže zabrániť širokému spektru zdravotných problémov, vrátane zlého dychu, zápalu dutín a neskôr ochorenia srdca. Vaše dieťa by si malo čistiť zuby aspoň dvakrát denne, ak nie po každom jedle. Staršie deti môžu nosiť súpravy na zubné kefky vo svojich batohoch, aby si mohli vyčistiť zuby po každom jedle aj v škole.

Starostlivosť o podpazušie

Pot začína páchnuť v rôznych vekových kategóriách, ale najmä okolo 9 alebo 10 rokov. Porozprávajte sa s vaším dieťaťom o význame umývania pod pazuchami, najmä po športe. V závislosti od toho, ako ťažko sa vaše dieťa potí, možno budete chcieť vybrať antiperspirant, nielen dezodorant. Deodorant kontroluje baktérie a dodáva vôňu, zatiaľ čo antiperspirant tiež pomáha minimalizovať potenie.

Umývanie rúk

Umývanie rúk je integrálnou súčasťou dobrej hygieny. Umytie pred a po jedle, po hraní vonku alebo s domácimi zvieratami, po tom, čo vaše dieťa bolo v kontakte s niekým, kto je chorý, je najlepší spôsob ako eliminovať baktérie. Vysvetlite svojmu dieťaťu dôležitosť čistenia rúk mydlom. Dezinfekčné prostriedky na ruky nie sú také účinné ako mydlo a voda, preto ich používajte len vo výnimočných prípadoch.

Nechty

Nechty sú základom pre baktérie. Zárodky, ktoré žijú pod nechtami, sa môžu ľahko preniesť do očí, nosa a úst. Investujte do dobrej nechtovej kefy a pomôžte vášmu dieťaťu pred spaním vyčistiť nečistoty pod nechtami. Týždenné orezávanie pomôže zbaviť sa nečistôt a znížiť možnosť vzniku bolestivých nechtov.

Toaleta

Keď už malé deti dokážu ísť samy na toaletu, musíte ich ešte naučiť ako sa správne utrieť a potom si umyť ruky. Tieto zdravé návyky pomôžu minimalizovať podráždenie a zabraňujú infekciám.

Menštruačný cyklus

Keď dievčatá začnú nosiť make-up a začnú menštruovať, existujú určité hygienické návyky špecifické pre ich potreby. Povzbudzujte svoju dcéru, aby zapisovala dátumy  svojho cyklu, aby vedela, kedy bude potrebovať ďalší produkt ženskej hygieny. Obdobia môžu byť nepravidelné počas prvých dvoch rokov, a tak jej tieto zápisky pomôžu byť pripravenou na nasledujúci cyklus.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *