Aké izbové rastliny zvoliť do detskej izby?

Matka s deťmi polieva kvety

Izbové rastliny dokážu vytvoriť v byte či dome príjemnú atmosféru,  okrášlia priestor a zároveň čistia vzduch. No aj napriek tomu, že sú príjemným spestrením domácnosti, je dobré premyslieť si aké zvolíte do detskej izby, nakoľko mnohé vlastnosti izbových rastlín nie sú vhodné v detskej spoločnosti a niektoré sú dokonca zdravie ohrozujúce a jedovaté.

Výber rastlín do detskej izby a domácnosti, kde sa nachádzajú deti  si vyžaduje vhodné umiestnenie potencionálne ohrozujúcich druhov na miesta, kam dieťa nemá dosah alebo sa im prípadne pokúsiť úplne vyhnúť. Ak ste sa rozhodli mať tieto druhy u vás doma, umiestňujte ich na strop alebo na poličku mimo dosahu. Farby kvetov môžu zvádzať  deti trhať listy či plody a tie môžu byť  veľmi nebezpečné. Tiež nie je vhodné umiestňovanie kvetov, ktoré môžu svojimi tŕňmi ublížiť deťom, preto ruže, kaktusy  či takzvané mäsožravé rastliny zvoľte až pri starších deťoch, ktoré sú už schopné pochopiť, že sa ich nesmú dotýkať a mohli by ľahko prísť k nepeknému poraneniu.

Ktoré  rastliny teda zvoliť, aby vyhovovali nárokom rodín s menšími deťmi? Inšpirujte sa nasledujúcim výberom.

Zelenec

Pruhovaná rastlinka, vzhľadom pripomínajúca dlhú trávu, ktorej silnou stránkou je, že dokáže zachytávať jedovaté látky zo vzduchu a prečisťovať ho a tým sa zaraďuje k ideálnym izbovým rastlinám pre rodiny s detičkami. Odporúča sa aj pre začiatočníkov, ktorý nemajú veľa skúsenosti s pestovaním rastlín a je vraj nemožné mu uškodiť.

Nefrolepka

Táto izbová rastlinka bude svojim vzhľadom vo vás evokovať prales a aj deťom sa určite zapáči, že doma pestujete izbovú papraď. Je veľmi obľúbená nie len pre svoj vzhľad, ale aj účinok ako osviežovač vzduchu.

Ibištek čínsky

Takmer v každej domácnosti nájdeme prastarú okrasnú rastlinu – ibištek čínsky. Najčastejšie ju poznáme pod názvom čínska ruža. Patrí medzi najkrajšie izbové rastliny a ako krásny krík alebo malý strom s veľkými listami je vhodný do priestranných izieb a domácností s deťmi.

Vianočný kaktus

Aj napriek tomu, že sa podľa názvu jedná o kaktus, nemusíte sa obávať. Vianočný kaktus nemá tŕne a preto deťom nehrozí nebezpečenstvo poranenia a navyše má táto rastlinka krásne pestrofarebné kvety a minimálne nároky na starostlivosť.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 5 Priemer: 3.4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *