Ako s deťmi (ne)hovoriť o plodení detí

Deti sú prirodzene zvedavé. Túžia objavovať svet, jeho zákonitosti a zázraky. Všetko so záujmom pozorujú, starostlivo počúvajú a pýtajú sa. Vďaka tomu sa učia a rozvíjajú. Mnohí rodičia sa desia toho dňa, keď z úst ich potomka padne otázka, ako sa rodia deti.

Mladý pár čaká na bociana

Netušia, aké informácie deťom podať, akým spôsobom ich formulovať a od ktorých okolností sexuality a pôrodu ich ešte uchrániť. Zväčša niekedy v predškolskom veku, teda približne medzi štvrtým a šiestym rokom, musí takmer každý rodič s nejakou tou pravdou von. Na „bojisko“ sa budete musieť postaviť sami, ale vojnu so zvedavými otázkami si môžete značne uľahčiť.

Pripravte sa vopred

Všetci rodičia tú otázku očakávajú, no len málokto si pripraví odpoveď. Ak si však dopredu aspoň orientačne načrtnete čo a ako chcete svojmu dieťaťu povedať, nebudete sa cítiť natoľko zaskočení, keď skutočne dôjde na lámanie chleba. Nepripravení rodičia sa často snažia skryť vlastnú bezmocnosť a nevedomosť tým, že dieťa okríknu alebo odvedú jeho pozornosť od témy. Dieťa tak získa pocit, že plodenie detí je niečo nečisté.

Zabudnite na bociana

Rozprávkou o bocianovi, ktorý klope na okno s bábätkom v košíku, svojmu dieťaťu možno na nejaký čas zatvoríte ústa, ale uvediete ho tým do zbytočného chaosu. Pravdivé informácie sa k nemu skôr či neskôr nejakým, pravdepodobne nie veľmi vhodným, spôsobom dostanú. Okrem toho, že vy ako rodičia budete za klamárov, téma plodenia detí zostane medzi vami ako tabu na veľmi dlhý čas.

Nechajte sa viesť dieťaťom

Odpovedajte na otázky dieťaťa postupne, tak ako prichádzajú. Malé dieťa nie je pripravené prijať veľké množstvo informácií okolo plodenia detí, tehotenstva a pôrodu. Jeho otázky sú jednoduché a vyžadujú si jednoduché odpovede. Nesnažte sa dieťaťu povedať viac ako chce vedieť. Ak sa dieťa nepýta, nezaujíma ho to. Veďte s ním zdravý, otvorený rozhovor a poskytnite mu základné informácie. Keď bude zrelšie, bude pripravené na podrobnejšie detaily. Užitočnou pomôckou môže byť, ak sa svojho dieťaťa najskôr spýtate, čo si o tom myslí ono. Možno vás svojimi vedomosťami prekvapí, no v každom prípade vám poskytne odrazový mostík pre ďalší rozhovor.

Používajte správny jazyk

Nepresnými alebo familiárnymi výrazmi môžete svoje dieťa zbytočne zmiasť. Ak mu napríklad budete vysvetľovať, že bábätko rastie v maminkinom brušku, nemusí mu byť jasné, ako sa tam to dieťa zmestí so všetkým tým jedlom, ktoré pojete. Do bruška predsa putuje všetko, čo spapáme. Dajte si radšej tú námahu a vysvetlite mu, že v maminkinom brušku je orgán, ktorý sa volá maternica a v ňom sa bábätko vyvíja a rastie, kým sa narodí. Ockove semeno klíčiace v maternici tiež nemusí byť dobrý nápad. Klíčenie semien predsa súvisí napríklad s jabĺčkami. Použite radšej výraz spermie. Vaše dieťa neskôr nebude zaskočené, keď sa s týmto názvoslovím stretne niekde inde.

Bez ostychu

Nezabúdajte, že téma plodenia detí nie je pre deti nabitá sexualitou tak ako pre dospelých. Je to rovnaká oblasť ich aktuálneho záujmu ako každá iná. Pri vysvetľovaní sa preto snažte byť uvoľnení a priamočiari. Zbytočnými okolkami len zmätiete seba aj dieťa. Porozprávajte dieťaťu príbeh, ktorý bude mať úvod, jadro a záver. Môžete pokojne vychádzať z toho klasického: „Mamička s ockom sa milovali a v mamičkinej maternici z toho začalo rásť bábätko. Keď bolo dosť veľké a pripravené, vyšlo von, hovoríme, že sa narodilo.“ Ostatné detaily vysvetľujte až po tom, ako sa na ne dieťa spýta. Vždy jasne a pravdivo.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *