15 zaujímavostí o deťoch a bábätkách

Deti sú skutočne úžasné stvorenia. Rodia sa malé a bezbranné, ale také rozkošné, že dospelí sú ochotní obrátiť svoje životy na ruby, aby ich urobili šťastnými. Každý rodič zažíva pocit fascinácie, keď pozerá na svojho vlastného potomka.

Život, ktorý vznikol vďaka a kvôli vám, je skutočným, hmatateľným zázrakom. Detičky sú však zázračné v mnohých ďalších ohľadoch. Týchto 15 vecí ste o nich pravdepodobne ani netušili.

 1. Novorodenec má v telíčku len približne jednu šálku krvi.
 2. Zrak novorodenca sa vyvíja ešte dlho po narodení. Dieťatko vidí niekoľko týždňov len v odtieňoch čiernej a bielej.
 3. Dievčatko dosiahne polovicu svojej budúcej výšky približne v 18tich mesiacoch, zatiaľ čo chlapec dorastie do polovice približne v 24 mesiacoch.
 4. Oči novorodenca sú takmer také veľké ako oči dospelého človeka. Keď sa dieťa narodí, jeho oči sú už dorastené do 75% svojej budúcej veľkosti.
 5. Novorodenec ciká každých 20 minút.
 6. Deti majú dvakrát toľko chuťových pohárikov ako dospelí. Chuťové bunky sa v detstve nachádzajú nielen na jazyku, ale aj na bokoch a podnebí úst.
 7. Prvý sociálny úsmev sa objavuje v štyroch až šiestich týždňoch veku dieťaťa. Dovtedy sa deti usmievajú len reflexne.
 8. Americkí rodičia minú na starostlivosť o dieťa do jedného roka priemerne 7 000 dolárov. U nás podobný prieskum realizovaný nebol. Výsledok by však bol bezpochyby zaujímavý.
 9. Mozog ročného dieťaťa dosahuje 60% svojej maximálnej veľkosti, do ktorej dorastá v piatich rokoch života. Ďalej už mozog nerastie, iba sa vyvíja.
 10. Rodičia dieťaťa do jedného roka prichádzajú každý týždeň priemerne o jednu celú noc spánku. Počas prvého roka tak prídu o viac ako 50 nocí.
 11. Bábätká počas vnútromaternicového vývinu pojedajú svoje vlastné chlpy. Tie im narastú na tele približne vo štvrtom mesiaci tehotenstva. Po tom ako vypadajú, plod ich pojedá s plodovou vodou.
 12. Desať percent detí sa do dvoch rokov naučí používať dotykovú obrazovku.
 13. Deti sa rodia neodolateľne roztomilé preto, aby sa o nich dospelí starali. Podľa vedcov sú roztomilé kvôli nasledujúcim charakteristikám: veľká hlava, okrúhla tvár, veľké oči a vyčnievajúci profil.
 14. Novorodenci pri ponore pod vodu inštinktívne zadržia dych a otvoria oči. Tento reflex sa vekom vytráca.
 15. Deti, ktoré vedia rozprávať v čase dojčenia popisujú chuť materského mlieka ako lahodnú a sladkú. Materské mliečko je pre dieťa chutnejšie ako čokoláda.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 1]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *