Cystická fibróza u detí: príznaky a liečba
Na Slovensku sa ročne rodí približne 20 takzvaných „slaných“ detí. Deti s cystickou fibrózou dedia ochorenie po rodičoch, ktorí môžu byť pacientmi alebo prenášačmi. Predpokladá sa, že viac ako štvrť milióna Slovákov je nositeľom tohto genetického ochorenia.
Príčinou všetkých symptómov je tvorba hustých hlienov v organizme. Ochorenie nie je liečiteľné, ale jeho priebeh je možné do istej miery korigovať terapiou.
Príznaky cystickej fibrózy
Medzi najviditeľnejšie symptómy patria respiračné problémy. Deti s touto diagnózou trpia chronickým kašľom, opakujúcimi sa zápalmi dýchacích ciest vrátane pľúc, plytkým dýchaním a vyskytuje sa aj astma. Ochorenie spôsobuje postupné poškodzovanie pľúc. V tráviacom trakte spôsobujú hlieny pomalé vstrebávanie živín, opakujúce sa zápaly žalúdka a podžalúdkovej žľazy a neraz i spomalený rast dieťaťa.
Ďalšími príznakmi je vysoká unaviteľnosť, pocity slabosti a výrazne slaný pot. Hlieny môžu postihnúť aj ďalšie orgány ako pečeň, žľazy s vnútorným vylučovaním alebo pohlavné a reprodukčne orgány. Takmer všetci chlapci s týmto ochorením trpia deštrukciami semenníkových vývodov alebo ich postupným upchávaním hlienmi. To vedie v dospelosti k neplodnosti.
Liečba cystickej fibrózy
Ochorenie nie je liečiteľné. Správna terapia však môže výrazne zvýšiť kvalitu života dieťaťa. Dôležité je starostlivé predchádzanie ochoreniam dýchacích ciest, inhalácia a dychové rehabilitácie. Zápaly pľúc sú liečené antibiotikami podávanými intravenózne (do žily) v dlhšom časovom intervale. V prípade závažného poškodenia pľúc prichádza na rad transplantácia.
Vzhľadom na nedostatočné vstrebávanie živín je potrebné zvýšiť množstvo stravy. Deti s cystickou fibrózou by mali denne zjesť o štvrtinu viac jedla ako ich rovesníci. Tým sa zabezpečí ich správny telesný vývin. Deti s týmto ochorením sú dlhodobo sledované v špecializovaných ambulanciách. Pri výskyte zápalového ochorenia je obyčajne potrebná hospitalizácia. Prognóza ochorenia závisí od správnosti a včasnej aplikácie terapie. Pacienti sa priemerne dožívajú 45 rokov.
Fotografia: © bigstockphoto