5 tipov pre zamestnané mamičky

Skĺbiť prácu a materstvo je miestami nadľudský výkon. Každoročne sa o tom presviedčajú tisíce mamičiek, ktoré sa z rôznych dôvodov rozhodnú pre nástup do práce ešte pred dovŕšením tretieho roku života dieťatka.

Samozrejme, zvládnuť úlohu matky a zamestnankyne alebo živnostníčky musia aj mamičky starších detí. Tam sa už ale predpokladá väčšia samostatnosť dieťatka a menšia časová náročnosť starostlivosti. Ani to však nemusí byť pravidlom. Ak sa aj vy práve boríte s podobnými problémami, možno vám pomôže niektorý z našich tipov pre zamestnané mamičky.

Nevarte

Príprava domácej stravy je pre zamestnanú matku úloha navyše. Hoci členovia rodiny vašu kuchyňu bezpochyby milujú, počas týždňa si všetci zabezpečte stravovanie mimo domova. Stravovanie detí v školskom zariadení alebo v jasličkách by malo byť samozrejmosťou. Aj vy s manželom pohľadajte spôsob, ako sa prestravovať v práci. Každý zamestnávateľ je povinný prispieť vám na stravu a zabezpečiť obedňajšiu prestávku. Určite túto možnosť využite. Večerná príprava obedu na druhý deň vám zaberie množstvo času, ktorý môžete venovať sebe alebo rodine. Keď budú mať všetci členovia vašej rodiny zabezpečený plnohodnotný obed, na večeru si vystačíte so suchou stravou alebo s nejakou tou minútkou. Ak sa predsa len rozhodnete tráviť čas pri sporáku, stavte na nenáročné, jednoduché recepty. Svoje kulinárske umenie praktizujte počas víkendov alebo voľných dní.

Minimalizujte starostlivosť o domácnosť

Predstava, že budete mať doma upratané, vypraté a vyžehlené rovnako ako mamičky na rodičovskej dovolenke je síce lákavá, pravdepodobne aj reálna, ale krajne náročná. Nevýhodou väčšiny zamestnaných mamičiek je snaha byť perfektná na každom fronte. A tak mnohé z nich čaká po príchode z práce okrem starostlivosti o dieťa aj ďalšia šichta domácej gazdinej. Znížte nároky. Uprataná domácnosť nie je taká dôležitá ako príjemná atmosféra v rodine a spoločne strávený čas. Vaši príbuzní iste uprednostnia oddýchnutú mamu pred dokonale čistou podlahou.

Stanovte si priority

Tento bod sa týka predovšetkým zamestnania a budovania kariéry. Zatiaľ čo slobodné zamestnankyne si môžu dovoliť stráviť v práci desiatky hodín nadčasov a venovať sa náročným projektom, mamičky majú možnosti obmedzené. Zmierte sa s tým. Ide o dočasnú situáciu a ako deti porastú, bude vám na prácu zostávať stále viac času. Teraz si umiestnite na vrchol rebríčka rodinu a v práci sa zamerajte len na nevyhnutné povinnosti. Hoci možno zarobíte menej a pravdepodobne z vás nebude ani zamestnanec roka, všetko má svoj čas.

Striedajte sa s partnerom

Doteraz ste to boli pravdepodobne vy, kto zabezpečoval väčšinu starostlivosti o deti i domácnosť. Ak ste trávili čas na rodičovskej alebo materskej dovolenke a váš partner bol zamestnaný, je to celkom pochopiteľné. Teraz sa však vaša situácia zmenila a isté ústupky by mal urobiť aj otec vašich detí. Môžete sa striedať pri vození do a zo škôlky, pri kúpaní, kŕmení, pobyte vonku. Snažte sa deliť si povinnosti s ohľadom na svoje možnosti a potreby.

Začnite šoférovať

Ak ste sa doteraz riadeniu motorového vozidla z rôznych dôvodov vyhýbali a máte tú možnosť, teraz nastal ten správny čas. Najmä ak je dostupnosť vášho pracoviska a školského zariadenia komplikovanejšia, môžete týmto spôsobom ušetriť aj hodiny vzácneho času. Chôdza je prirodzene zdravšia a aj menej finančne náročná, ale nechajte si ju na obdobie, keď budete menej časovo vyťažená. Teraz je čas uľahčiť si čo sa dá.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *