Ako správne kúpať bábätko?

Dieťatko sa kúpe vo vaničke

Hovorí sa, že čistota je pol života. Platí však táto stará múdrosť aj u novorodencov? Novopečení rodičia môžu byť z informácií o kúpaní či nekúpaní bábätka neraz zmätení. Babky a prababky považujú denné kúpanie dieťaťa za samozrejmosť a ak to niekto tak nerobí, pravdepodobne to nebude starostlivý rodič. Názory lekárov sa líšia od ambulancie k ambulancii a sestrička v pôrodnici vám síce nejaký ten odporúčaný postup ukáže, ale frekvenciu a výber kozmetiky nechá na vás.

Ako sa teda postarať o hygienu svojho bábätka a nič pri tom nezanedbať?

Frekvencia kúpania

Uvedomte si, že novorodeniatko len spinká a papá. Je zabalené vo voňavej zavinovačke alebo rozvalené vo svojej postieľočke a zašpiniť sa skutočne nemá kde. Jeho pokožka je jemná a tenká a denným kúpaním ju budete zbytočne dráždiť a vysúšať. Kúpanie jednoducho prispôsobte potrebám svojho dieťaťa. Umyte ho, keď sa zašpiní alebo spotí. Či už tak urobíte každý druhý deň alebo dvakrát do týždňa, určite mu neuškodíte. Je však samozrejmé, že ho medzi kúpaniami nebudete nechávať špinavé. Veľmi vhodné je umývanie pod tečúcou vodou po každej stolici. Na praktické vlhčené obrúsky sa pri hygiene novorodencov spoliehajte čo najmenej.

Kozmetika

Pri voľbe kozmetiky platí rovnaká striedmosť ako pri frekvencii kúpania. Bezpochyby chcete dať svojmu dieťatku to najlepšie a ste ochotní mu nakúpiť hoci najdrahšie kozmetické prípravky, ale v prvých týždňoch si skutočne vystačíte s čistou vodou. Detská kozmetika je šetrná, ale pokožka malého bábätka ju naozaj nepotrebuje. Natieranie celého telíčka olejčekom je tiež prežitok starých mám. Pokiaľ je koža zdravá, maz sa vytvára prirodzene. Dieťatko stačí jednoducho osušiť a obliecť. Len ak zbadáte na pokožke suché miesta alebo šupinky, lokálne ich ošetrite troškou čistého oleja.

Postup kúpania

Samotné okúpanie novorodeniatka pre rodičov vôbec nie je jednoduché. Mnohé mamičky sa tejto činnosti obávajú už dlho pred pôrodom. Opatrnosť je samozrejme na mieste, zbytočné obavy však cvikom určite pominú. V prvých dňoch postupujte pomaly, nedajte sa vystresovať plačom bábätka. Niektoré pri prvých kúpaniach srdcervúco nariekajú, veľmi rýchlo si však túto činnosť obľúbia.

Pripravte si vaničku alebo vedierko s vodou v teplote okolo 37 ˚C, mäkkú osušku, čistú plienočku a oblečenie. Dieťatko na podložke povyzliekajte. Pravou rukou mu nadvihnite hlavičku a ľavú podsuňte pod telíčko tak, aby ste mohli prstami uchopiť jeho ľavé rameno a hlavičku položiť na svoje predlaktie. Takto vám dieťatko vo vode zaručene nevypadne. Pravou rukou nadvihnite bábätko pod zadočkom a pomaličky ponorte do vody. Ľavá ruka bude dieťatko stále podopierať a pravou ho môžete poumývať. Pokojne ho vodou najskôr jemne pooblievajte, nech sa na nové prostredie adaptuje. Pri umývaní postupujte od tváričky a vláskov cez hrudník, bruško, končatiny až po genitálie. Ak sa bábätku dostane do očiek voda, nerobte paniku. Pred pár dňami bolo celé ponorené v plodovej vode, vôbec mu to teda neprekáža.

Pri pretáčaní na bruško si opäť pomôžte pravou rukou. Bábätko pretočte tak, aby predlaktie vašej ľavej ruky podoprelo jeho hrudník a opäť ho chyťte za rameno, tento krát za pravé. Dieťatko by malo skončiť  akoby prevesené na vašom predlaktí. Hlavička je nachýlená k hrudníku a nepotrebuje oporu. Pravou rukou mu môžete poumývať krk, chrbátik a až nakoniec zadoček.

Pri kúpaní bábätka rovnako ako pri každej starostlivosti sa riaďte primárne svojim rodičovským inštinktom. Nepochybujte, že veľmi rýchlo nadobudnete zručnosť a istotu aj pri tejto činnosti.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *