Dieťa a pes – áno či nie?

Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepším priateľom človeka. S chlpáčom príde do vašej domácnosti hravosť, dobrá nálada a neraz aj kopec zábavy. Pes je výborným spoločníkom na šport a voľný čas, ale aj na maznanie a domáce leňošenie. Je ideálnou voľbou pre osamelých ľudí alebo bezdetné páry. Je ale vhodný aj do rodiny s malými deťmi?

Dievčatko leží a oddychuje vedľa psíka

Odborníci hovoria jednoznačne áno, ale…

Starostlivo si vyberte plemeno

Ak nie ste skúseným psíčkarom, poraďte sa s chovateľmi alebo si dôsledne naštudujte skúsenosti iných rodičov. Jednotlivé plemená sa od seba odlišujú povahou a temperamentom. Vyberajte z tých pokojnejších a spoločenskejších. Vo všeobecnosti sa odporúča napríklad pudel, yorkshirský teriér alebo labrador. Plemeno, ktoré vám je sympatické si podrobne naštudujte z odborných zdrojov a starostlivo zvážte podmienky, ktoré mu môžete vo vašej domácnosti poskytnúť. Platí zásada menší byt – menší pes. V opačnom prípade si nedostatok miesta odnesiete vy aj on.

Buďte opatrní

Opatrnosti nikdy nie je dosť. Pes je vo svojej podstate mierumilovný a hoci sa postupne iste stane i právoplatným členom vašej rodiny, nikdy nezabúdajte, že je to zviera. Má svoje pudy a inštinkty a aj keď ho poznáte, nemôžete byť istí, ako zareaguje v situácii ohrozenia. Za žiadnych okolností ho preto nenechávajte s maličkým dieťaťom osamote. Veľmi užitočné je naučiť dieťa, ako sa má ku psovi správať. Nielenže nebude chlpatému miláčikovi zbytočne ubližovať, ale vyhnete sa nebezpečenstvu útoku v sebaobrane.

Pripravte sa

Okrem toho, že si ešte pred zadovážením nového člena rodiny prichystáte všetko potrebné od pelechu až po granule, uvedomte si, že podobne ako s príchodom dieťaťa i s príchodom malého chlpáča sa mnohé veci vo vašej domácnosti zmenia. Pes vám nabúra rodinné stereotypy, bude si vyžadovať čas a starostlivosť. Ak je váš program nabitý na prasknutie už teraz, dôkladne si naplánujte kto a kedy sa bude o domáceho miláčika starať, kto ho nakŕmi, vyvenčí, okúpe. Na deti, hlavne na menšie, sa plne nespoliehajte.

V žiadnom prípade vás však nechceme od chlpatého obyvateľa domácnosti odradiť. Jeho prítomnosť môže byť pre vás i pre najmenších členov rodiny v mnohom užitočná.

Liečivý kontakt

Pôsobenie psa na psychickú, fyzickú a sociálnu pohodu je jednoznačne preukázané a primárne sa využíva v tzv. canisterapii. Ak ide o pôsobenie zvieraťa priamo v domácnosti, hovoríme o živelnej canisterapii. Maličké deti sú v snahe chytiť psa motivované k pohybu, čo podporuje ich motorický vývin. Na staršie deti pôsobí fyzický kontakt so psom upokojujúco, saturuje potrebu lásky a spolupatričnosti a modifikuje postoje k okoliu.

Výchova k zodpovednosti

Deti so starostlivosťou o domáceho miláčika prijímajú istú mieru zodpovednosti. Učia sa ohľaduplnosti, rozvíja sa u nich schopnosť odložiť vlastné potreby na úkor niekoho iného a plniť si povinnosti.

Zdravé návyky

Život so psom si vyžaduje pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu, čo je pre dnešnú mládež preferujúcu posedenie pri počítači nespornou výhodou.

Menej alergií a kožných ochorení

Bolo preukázané, že deti, ktoré vyrastajú so psami, majú nižšie riziko ekzému, než tie, ktoré majú mačky alebo nemajú žiadne domáce zvieratko. Je u nich tiež menšia pravdepodobnosť vzniku alergie na zvieracie chlpy.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *