Oblečte dieťa na zimu

Matka s dieťatkom stavajú snehuliaka

Pobyt na čerstvom vzduchu je pre dieťa všestranne prospešný. Okrem toho, že podporuje obranyschopnosť organizmu, prispieva k psychickej pohode dieťaťa a stimuluje ho k poznávaniu, učeniu a ďalšiemu rozvoju. Pre mamičky však vychádzky v každom ročnom období znamenajú vždy nové starosti a nekonečné množstvo otáznikov. Zatiaľ čo v lete riešime ochranu pred slnkom, horúčavami a dostatočný pitný režim, s jeseňou a zimným obdobím prichádzajú prechladnutia a virózy. Nie len novopečeným mamičkám sa v súvislosti s obliekaním dieťatka vynára množstvo otázok. Na niektoré z nich sa vám teraz pokúsime odpovedať.

Čo a kde dieťatku na zimu nakúpiť?

Nákup zimnej výbavy pre dieťa závisí od toho, či máte doma chodca alebo nechodca. Detičky, ktoré strávia pobyt vonku v kočíku, budú bezpodmienečne potrebovať kvalitný zimný fusak a hrubšiu deku. Zaobídete sa síce bez topánočiek, no vhodné sú mäkké, hrejivé papučky alebo capačky. Samozrejmosťou pre deti každého veku sú kvalitné detské bundy alebo overaly, čiapky, rukavice a šály alebo populárne nákrčníky.  Pre menšie detičky je vhodné pod hrubú zimnú čiapku použiť ešte jednu bavlnenú. Počítajte s tým, že pre jedno dieťatko sa vám zídu aj dve bundičky, prípadne jedna bunda a jeden overal. Pri nákupe zimného oblečenia je veľmi dôležité dbať na kvalitu. Bundičky a overaly by mali byť hrejivé, nepremokavé a pritom nie veľmi hrubé, aby nebránili dieťatku v pohybe. Ceny takéhoto oblečenia sú neraz ohromujúce, no lacná, nekvalitná alternatíva sa skutočne neoplatí. Ak budete predsa len chcieť na zimnej výbave čo-to ušetriť, navštívte radšej bazár pre deti. Mamičky tu ponúkajú aj veľmi kvalitné oblečenie po svojich deťoch za rozumnú cenu. Širokú ponuku bundičiek, overalov, fusakov a ďalšej zimnej výbavy nájdete napríklad na stránke BabyBazar.sk. Ide o jeden z najobľúbenejších webov tohto druhu vôbec.

Aké topánočky bude dieťatko potrebovať?

Zimné topánky sú kapitola sama o sebe a rodičia by ich výberu mali venovať zvýšenú pozornosť. Od obuvi totiž závisí nielen vývin detskej nôžky, ale aj pohodlie a zdravie dieťatka. Opäť bazírujeme na kvalite a správnom výbere. Pre pohodlie dieťatka je dôležité kupovať o kúsoček väčšiu obuv ako je dĺžka chodidla. Odporúča sa za pätu dieťatka strčiť prst. Spoľahlivejšie je však priame meranie nôžky a vnútornej dĺžky topánky. Pri zimných topánkach sa v niektorých prípadoch dá vybrať mäkká vložka, na ktorej ľahšie zistíte, či je dieťatku dobrá. Samozrejmosťou zimnej obuvi je nepremokavosť. Pre chodiace detičky sa vo všeobecnosti odporúča šnurovacia, členková detská obuv a snehule. Prvý druh využijete pri prechádzkach, nákupoch, výletoch a inej bežnej chôdzi. Snehule sú ideálne na sánkovačku a zimné radovánky.

Ako prispôsobovať obliekanie dieťatka?

Dieťatko obliekame podľa teploty a činnosti, ktorú bude pri pobyte vonku vykonávať. Deti sediace a ležiace v kočíkoch obliekame o niečo viac. Vrstvou navyše je obyčajne fusak alebo termodeka. Pri obliekaní sa držíme zásady cibule – viac tenších vrstiev je lepšie ako jedna hrubá. Odporúča sa dieťatku obliecť o jednu vrstvu viac ako dospelému. Najspodnejšie vrstvy by mali byť z dobre savého materiálu. Zvlášť dbáme na oblečenie dieťatka, ktoré sa chystá na sánkovačku alebo lyžovačku. Dôležitá je nepremokavosť oblečenia a odolnosť voči vetru. Dieťa potrebuje byť v suchu. S vrstvením to však v tomto prípade nepreháňajte. Nezabúdajte, že dieťa bude vo veľmi intenzívnom pohybe. Pot je oveľa horší ako chlad. Ak sa dieťa prehreje a spotí, ochorie skôr ako v prípade, že mu bude trošku zima. Dieťatko počas pobytu vonku kontrolujte. Nezabúdajte však, že ruky a tvár nie sú tým správnym indikátorom. Či je dieťatku zima zistíte dotykom na hornej časti hrudníka, chrbátika alebo na krku. Ak sú tieto časti studené, dieťatko potrebuje zohriať. Ak naopak cítite vlhkosť, dieťa sa potí a najlepším riešením je vziať ho dnu a prezliecť.

Na čo ešte pri pobyte vonku nezabúdať?

Na pokožku, ktorá je vystavená priamemu chladu. Pleť je potrebné pred pobytom vonku ošetriť prípravkom na olejovej báze. Obyčajne úplne postačí klasický detský olej. Zabudnite na hydratačné krémy a prípravky s obsahom vody, ktorá bude v chladnom prostredí zamŕzať.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3.8]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *