Šperky a deti – áno, alebo nie?

Detské klenoty - náušnice

Môžu deti nosiť ligotavé šperky? Ak áno, tak kedy je tá správna doba, aby sme im nejaké kúpili? Zrejme si pri šperkoch pre deti predstavíte niečo mimoriadne exkluzívne a možno až prehnané, napríklad zlaté fľaše na mlieko pre dojčatá, alebo cumlíky a hrkálky ozdobené diamantmi. Žiaľ takéto predmety sú krásne a vzácne, ale vaše deti môžu byť pri nekvalitnom osadení drahokamov ohrozené udusením. A ďalšou vecou je samozrejme to, či vôbec vaše dieťa niečo také potrebuje.

V skutočnosti sú šperky pre deti oveľa účelnejšie a praktickejšie. Ak máte malé dievčatko, tak je pravdepodobné, že prvý šperk získa pri prepichnutí uší. To sa odporúča urobiť v čase od 3. do 6. mesiaca, pretože vtedy už má za sebou všetky dôležité očkovania a bolesť z prepichnutia ušiek až tak neprecíti. Aké náušničky sa k tejto slávnostnej udalosti dávajú? Ak si zvolíte niektoré zo zlatých náušníc, je to to najlepšie, čo môžete urobiť, sú totiž hypoalergénne a teda vhodné k citlivej detskej pokožke. Avšak vyberte si tie s detskou brizúrou, je to najbezpečnejšie zapínanie náušničiek, ktoré zabraňuje tomu, aby sa stratili, alebo boli vdýchnuté. Čo je inak najčastejšia obava rodičov, keď sa rozhodujú k prepichnutiu ušiek.

Možno sa pýtate: „A čo malí chlapci, existujú pre nich nejaké šperky?“. Samozrejme, že áno! Isté obdobie bolo populárne prepichovanie ušiek malým chlapcom, teda presnejšie len jedného. Avšak oveľa dlhšiu dobu sa chlapcom vo veku 2 – 3 rokov darúvajú krásne lesklé a ligotavé zlaté retiazky s príveskom alebo retiazkové náramky na ruku. Tie sa prispôsobujú a neskôr ich oni môžu dať svojím malým potomkom.

Pri retiazkach pre malých chlapcov a dievčatá je dôležité dbať na dĺžku, mali by byť ľahko nastaviteľné k  veku, nemali by ich škriabať, ale nemali by byť ani príliš voľné, aby sa niekde nezasekli. Aké ligotavé motívy strieborných príveskov na retiazkach deti milujú? Majú radi tematiku prírody, zvierat, napríklad slona, sovy, mačky, psa, líšky a podobne. Malé dievčatá majú radi prírodné motívy motýľov, kvetov, rastlín či štvorlístka alebo motívy srdca, šípu či krížika. Ak má vaše dieťa rado nejaký motív alebo obrázok, ktorý neviete nájsť, v mnohých klenotníctvach vám ho vedia vyrobiť na mieru, hoc len podľa popisu vašej predstavy.

Keď sa z vašej malej princeznej stane malá školáčka a slečna, v istú chvíľu nadíde čas, aby si aj ona vybrala svoj prvý krásny ligotavý doplnok. Možno zatúži po príveskoch s farebnými drahokamami alebo sa zahliadne do strieborných náušníc. Určite jej pomôžte s prvým výberom šperku, prípadne jej ponúknite na výber šperky z takej cenovej hladiny, akú si môžete dovoliť.

Či už chcete kúpiť krásny šperk malému chlapcovi alebo dievčatku, či už k narodeniu, ku krstu, k narodeninám, k prvému prijímaniu alebo za prvé vysvedčenie, určite sa na túto tému porozprávajte s rodičmi dieťaťa a prispôsobte sa ich želaniu. Deti už od narodenia šperky milujú, veď už bábätká, keď sú na rukách, tak sa hrajú s ligotavými náušnicami, retiazkami alebo náramkami, ktoré ich fascinujú. Preto by bola veľká škoda, aby sme im nedopriali radosť z vlastných trblietavých zázrakov, po ktorých aj my tak často túžime.

Fotografia: © N.G.L. s.r.o.

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 2]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *