Dieťa, tablet, mobil a televízor

Stihnúť každodennú starostlivosť o deti a domácnosť je niekedy naozaj ťažké. A potom – každá mama si potrebuje aj na chvíľu vydýchnuť. Preto radi privítame možnosť deti na chvíľu niečím zabaviť a siahame po mobile, tablete či televízore. Povieme si, od akého veku je tento druh zábavy pre deti vhodný a čo robiť, ak sa niektorý z prístrojov pokazí.

Tablet – áno či nie?

Na tablet sa dá nainštalovať množstvo užitočných aplikácií.  Pre deti máte k dispozícii mnoho aplikácií na vzdelávanie a kreslenie. Veľmi obľúbené sú rôzne edukačné hry. Pri používaní tabletu v rodine je potrebné myslieť na to, že toto zariadenie nie je vhodné pre deti do dvoch rokov. Používanie tabletov v rannom veku negatívne vplýva na vývoj zmyslového vnímania. Tablet patrí do rúk až deťom od troch rokov aj to len na pol hodinu denne. Malé deti potrebujú najmä dostatok pohybu a hry zamerané na podporu ich fantázie a zručnosti. Väčšie deti pri ňom môžu stráviť viac času. Mali by ste však mať kontrolu nad ich aktivitami. Najmä ak trávia čas na internete.

Pokazil sa?

Pri deťoch sa tablet najčastejšie pokazí v dôsledku pádu. Prasknutý displej alebo sklo vám opravia v servise tabletov. Opraviť sa dajú aj iné poruchy ako konektory, elektronické dosky, reproduktor a podobne.

Kedy kupovať mobil?

Odpovede na túto otázku sa líšia. Doba ide dopredu a prváci s mobilným telefónom už nie sú žiadnou raritou. Pri rozhodovaní o tom, kedy by dieťa malo mať vlastný mobil, zvážte najmä konkrétnu situáciu vašej rodiny. Pomôžu vám nasledovné otázky:

  • Ako často mu potrebujem zavolať?
  • Chodí samé domov alebo na krúžky a potrebujem ho kontrolovať?
  • Je dostatočne zrelé na to, aby chápalo hodnotu mobilu?
  • Vie správne vytočiť telefónne číslo?
  • Vie komu môže a komu už nie poskytnúť informácie o sebe?
  • Zvoliť mobil s voľným prístupom na internet alebo radšej nie? Je na to dostatočne zrelé?

Servis mobilov

Podobných otázok je iste viac. Ak ste už dieťaťu mobil kúpili, myslite na to, že by sa pre jeho bezpečnosť až do skončenia základnej školy nemalo pohybovať na internete bez dozoru. Budete musieť počítať aj s tým, že sa môže pokaziť. Okrem pri deťoch bežných porúch spôsobených pádom alebo „utopením“ sa môžu vyskytnúť aj iné problémy. Vtedy pomôže napríklad elektroservis Bratislava. V oprave mobilov zistia, o aký problém sa jedná a vymenia potrebné súčiastky. Ak vás bude zaujímať, či sa prístroj ešte oplatí opravovať, cenu opravy sa dozviete hneď po diagnostike poruchy.

Hodinu alebo dve na televízore?

Televízor vie zabaviť malých aj veľkých. Deti do pol roka by podľa odborníkov nemali sledovať televízor vôbec. Pri deťoch predškolského veku myslite na to, aby pri rozprávkach netrávili viac než hodinu denne. Je pri tom dôležité, aby ste vedeli, čo pozerajú. Vhodné je, aby ste pre ne vyberali aj programy, pri ktorých sa niečo naučia a ktoré podporia vývoj ich slovnej zásoby.

Prehrieva sa alebo sa nezapol?

Na televízore môže vzniknúť viacero porúch. Najčastejšie ide o poruchy obrazovky. Bežné je tiež prehrievanie, vypadnutie zvuku alebo sa vôbec nedá zapnúť. Opravy TV je vhodné kontaktovať aj pri menších poruchách. Kvalitný servis televízorov opraví televízor všetkých typov a dĺžky uhlopriečky.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *