Výhody spoločenských hier, ktoré hrá celá rodina

To, čo vaše dieťa najviac chce a potrebuje, je byť s vami, tráviť čas spoločne. Chce, aby ste sa s ním tešili, hrali sa s ním, počúvali ho. Nič nepodporuje jeho sebavedomie viac! Tak prečo dnes večer nevytiahnuť starú spoločenskú hru?

Hranie hier je jednoduchý a vynikajúci spôsob, ako stráviť spoločné a bezstarostné chvíle. Ako doplnkový bonus, spoločenské hry sú tiež bohaté na vzdelávacie príležitosti. Uspokojujú konkurenčné túžby vášho dieťaťa a túžbu zvládnuť nové zručnosti a koncepty, ako napríklad:

  • rozpoznávanie čísel a tvarov, zoskupovanie a počítanie
  • rozpoznávanie a čítanie abecedy
  • vizuálne vnímanie a rozpoznávanie farieb
  • koordinácia medzi očami a rukami a ručná zručnosť

Hry nemusia byť akademické, aby boli vzdelávacie. Práve vďaka ich hraniu môžu spoločenské hry naučiť dieťa dôležitým zručnostiam ako verbálne komunikovať, čakať, otáčať sa a užívať si interakciu s ostatnými. Spoločenské hry môžu taktiež podporiť schopnosť sústrediť sa a predĺžiť pozornosť vášho dieťaťa a podporiť dokončenie vzrušujúcej, príjemnej hry. Správa, ktorú spoločenské hry nesú je: Nikdy sa nevzdávajte!

Slovo o víťazstve

Deti berú hru vážne, takže je dôležité, aby sme im pomohli viesť súťaž. Keď hrajú na nižšej úrovni, naozaj sa cítia smutné; keď im hra ide, sú pozoruhodne hrdé a šťastné, aj keď my dospelí vieme, že sa to stalo len náhodou. Preto musíte pomôcť vyrovnať potešenie vášho dieťaťa pri hraní spoločenských hier s veľmi obmedzenou schopnosťou zvládnuť frustráciu a riešiť myšlienku straty.

Pre troj, štvor a dokonca aj päťročné deti je víťazstvo rozhodujúce pre pocit majstrovstva. Takže všeobecne je v poriadku im troška pomôcť vyhrať.

Šesťročné deti by mali začať spoznávať pravidlá spravodlivého hrania, čo na začiatkoch nebude pre nich veľmi dobrým zážitkom, ak stratia hru. Sem – tam im ešte môžete pomôcť k výhre tým, že sa spýtate na začiatku: „Hráme podľa pravidiel, alebo dnes podvádzame?“

Výber správnej hry v každom veku

Z dlhodobého hľadiska potrebujete učiť hodnoty, etiku, akademické zručnosti a dôležitosť hrania podľa pravidiel. V prvých rokoch primárne ciele pomáhajú vášmu dieťaťu stať sa sebavedomejším a ambicióznejším a vychutnať si hranie s ostatnými. Ak hráte s viac ako jedným dieťaťom, rozdeľte rodinu na tímy a dajte každému hráčovi prácu, ktorú dokáže vykonať. ​​Mladšie dieťa môže byť napríklad zodpovedné za prevrátenie kociek a staršie dieťa môže napríklad triediť hráčske peniaze.

Keď majú deti 5 a viac rokov, majú sofistikovanejšie myslenie a môžete začať začleňovať hry, ktoré vyžadujú počítanie, alebo vytváranie slov.  Do 6 rokov môžu deti uprednostňovať viac kognitívne hry ako sú dáma, ktoré vyžadujú a pomáhajú rozvíjať schopnosti plánovania, stratégie, vytrvalosti a kritického myslenia.

Vždy dbajte na správne vybratie spoločenskej hry, ktorú budú vaše deti obľubovať a rovnako, ktoré bude vyvíjať ich zručnosti a vedomosti.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *