Online hry – riziká pre deti a dospievajúcich

Každá rodina  vlastní aspoň jednu hernú konzolu, počítač alebo smartfón. Mobil sa stáva kritickou súčasťou herného priemyslu, kde je možné si stiahnu rôzne herné aplikácie nielen pre dospelých, ale v čoraz väčšej miere i pre deti. Zatiaľ čo online hry prinášajú kvalitné sociálne interakcie, je tu aj ich tmavšia strana.

Od kyberšikany až po online predátorov a skryté náklady, existuje veľa obáv, pokiaľ ide o online hranie videohier. Najdôležitejšia vec, ktorú môže rodič urobiť, je pohovoriť si s dieťaťom o bezpečnom používaní internetu v mladom veku a stavať na tom i u starších detí. Takto je oveľa pravdepodobnejšie, že deti prídu k vám so svojimi problémami, alebo keď ich niečo znepokojuje.

Ponúkame vám zoznam najdôležitejších online nebezpečenstiev a jednoduchých tipov, ako udržať vaše deti v bezpečí.

Kybernetické šikanovanie

Pre mnohé deti schopnosť uniknúť do online sveta ponúka úľavu od skutočného života – nikto nevie, kým sú, akú školu navštevujú alebo ako vyzerajú. Niektorí hráči využívajú svoju premenlivú identitu a zámerne robia hru menej príjemnou. Napríklad zoskupujú príšery, ktoré potom zabíjajú a na druhej strane zoskupujú silných jedincov, ktorým dávajú zbrane do rúk. Niektorý využívajú hlasové hovory a správy na šikanovanie „príšer“.

Väčšina hier umožňuje hráčom zablokovať rozhovory a správy od iných používateľov. V niektorých prípadoch môžu niektoré slová porušovať zmluvné podmienky hry. Vždy je dobré urobiť fotku urážajúceho rozhovoru a nahlásiť ho správcom hier.

Problém súkromia

Neodporúča sa vytvárať užívateľské mená, ktoré sú derivátmi skutočných mien, alebo ktoré by mohli poukázať na bydlisko alebo vek dieťaťa.

Spájaním údajov z hier a iných zdrojov môžu byť hackeri schopní založiť účty v mene vášho dieťaťa alebo získať prístup k existujúcim účtom. Nikdy nevydávajte žiadne osobné informácie a uistite sa, že používateľské mená a heslá sa líšia v rôznych hrách.

Osobné informácie zostávajúce na konzolách a počítačoch

Ďalšie nebezpečenstvo hazardných online hier pochádza z konzol alebo zo samotného počítača. Keď už rodina nepotrebuje počítač, lebo je starý, vyhodí ho, ale zabúda na vymazanie osobných informácií a súborov, ktoré môžu ohroziť finančný a súkromný život rodiny. Vždy vymažte všetky osobné údaje z herných konzol, tabletov a smartfónov, až potom ich likvidujte.

Obavy z webovej kamery

Je veľmi ľahké hacknúť webovú kameru. Stále ju majte, ak ju práve nepoužívate, a  prelepenú kúskom papiera, aj v prípade, že je vypnutá.

Online dravce

Online dravce sú obyčajne starší hráči, ktorý používajú video hry, aby prilákali mladé obete. Posielajú nevhodné správy, využívajú webovú kameru, aby obeť mohla vidieť, s kým sa rozpráva. Žiaľ, obyčajne takéto „stretnutia“ končia so sexuálnym zneužitím. Je potrebné, aby rodičia sledovali, aké hry hrá ich dieťa a pohovorili si o možných riskoch.

Skryté poplatky

Niektoré online hry používajú model „freemium“, čo znamená, že vám dávajú nejaký obsah zadarmo, ale vyžadujú, aby ste zaplatili za prístup do iných častí hry. Vo väčšine prípadov tieto hry vyžadujú kreditnú kartu na registráciu. Nikdy nevydávajte svoje číslo karty pre žiadne „freemio“ hry.

Aj keď vaše dieťa hrá tradičné hry, je dobré pravidelne kontrolovať faktúry s kreditnou kartou, aby ste sa uistili, že za nákupy, s ktorými ste nesúhlasili, nebudete platiť. Ak povolíte svojim deťom používať váš smartfón alebo tablet, mali by ste vážne zvážiť vypnutie aktualizácií v aplikáciách, aby sa zabránilo tomu, aby vaše deti zakúpili nejaké nové aplikácie bez toho, aby si to uvedomili.

Malware

Malware funguje na časovač oneskorenia, takže obete nebudú mať podozrenie na online hru ako zdroj napríklad Trónskeho koňa. Musíte byť stále opatrný, ktoré aplikácie sťahujete. Niektoré aplikácie sa môžu iba zdať byť legitímne. Preto je dôležité čítať recenzie a uistiť sa, či je každá aplikácia v bezpečí pred stiahnutím na váš smartfón. Ak sťahujete, mali by ste sťahovať aplikácie iba z renomovaných zdrojov.

Uistite sa, že ste jediným, kto schvaľuje preberania mobilných zariadení a vyskúšajte si inštaláciu renomovaného mobilného skenera proti malwaru, aby ste mohli pravidelne kontrolovať všetky zariadenia v domácnosti.

Hra na internete nie je iba zábavou. Deti sú ohrozené šikanovaním, krádežou identity, podvodmi s kreditnými kartami a dokonca aj sexuálnym zneužívaním. Vždy sa uistite, že si s deťmi pohovoríte pred užívaním online hier o týchto rizikách.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *