S bábätkom na dovolenku – viete, čo všetko zabaliť?

Ak cestujete s dieťaťom po prvý krát na dovolenku, čaká vás okrem krásnych zážitkov aj veľké balenie. Budete potrebovať oveľa viac vecí, ako ste boli zvyknutá. Poradíme vám, na čo všetko by ste mali myslieť.

Stres? Skúste zoznam

Je toho všetkého naraz priveľa? Zbytočného stresu pri balení vás zbaví zoznam. Pripravte si ho v pokoji vopred. Napíšte si všetko, čo budete potrebovať. V tomto zozname by nemalo chýbať oblečenie, prípadne obuv, plienky a iné hygienické potreby, hračky, obľúbený maznáčik na spanie, lieky a dojčenská výživa. Aby ste sa presvedčili, že je na zozname naozaj všetko, vyskúšajte jeden trik, ktorý sa mi rokmi osvedčil – prejdite sa po byte a nazrite do každej skrine, či tam nie je niečo, čo budete potrebovať. V pokoji si tiež môžete prejsť v mysli všetky činnosti, ktoré budete na dovolenke spolu robiť. Tak by vám už naozaj nemalo na zozname nič chýbať.

Oblečenie a obuv

Začnite oblečením. Nezabudnite, že aj v lete budete potrebovať pre prípad nepriaznivého počasia teplejšie veci. Ideálne je, ak zo šatníka vyberiete veci, ktoré sa dajú v prípade potreby rýchlo oprať a vysušiť. Baľte na každý deň toľko oblečenia, koľko bežne potrebujete. Niekoľko kusov si môžete pridať ako rezervu. Ak sa už bábätko stavia na nohy, nezabudnite na topánočky. Pre letnú dovolenku je tiež dôležité, aby ste mali pre bábätko klobúčik alebo šiltovku.

Hygienické potreby a všetko na kŕmenie

Iste už viete, koľko plienok za deň približne spotrebujete. Spočítajte si, koľko ich budete potrebovať na celý pobyt vrátane cesty. Niekoľko kusov si vezmite ako rezervu. Okrem plienok budete potrebovať detskú kozmetiku, ktorú bežne používate, ako telové mlieko, mydlo a masť proti zapareninám. A samozrejme tiež uteráky. Ak bábätko používa cumlík, budete potrebovať ten, ktorý práve používa aj jeden náhradný.

Okrem jedla aspoň na prvý deň, dojčenského čaju a podobne, si na dobu pobytu pripravte podbradník, misku, lyžičku na kŕmenie, fľašu či pohárik a iné veci, ktoré používate. Praktickým pomocníkom je aj ohrievač detskej stravy.

Čo ešte?

Budete samozrejme potrebovať kočík či šatku na nosenie. Ak sa chystáte na turistiku, nezabudnite na vhodný nosič na dieťa s ochranou proti slnku. Ak nemáte v zariadení, kam cestujete k dispozícii pre bábätko postieľku, nezabudnite si ju zaobstarať. S veľkým výkričníkom na konci si môžete napísať „doklady“. Nezabudnite ani na dostatok pitia a jedla na cestu.

Na Slovensko alebo do zahraničia?

Množstvo a druh liekov, ktoré si zabalíte do dovolenkovej lekárničky, bude závisieť od toho, kam cestujete. Ak na Slovensko, nebudete si musieť zbaliť toľko liekov. V prípade potreby budete mať tiež kedykoľvek možnosť využiť lekársku starostlivosť. Na ceste do zahraničia musíte vopred počítať s možnosťou prechladnutia, zvýšenej teploty alebo tráviacich problémov. Pre takéto prípady si so sebou vezmite všetky bežné lieky. A samozrejme lieky, ktoré dieťaťu predpísal lekár.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 0 Priemer: 0]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *