Keď matka preberá aj úlohu otca

Slobodné materstvo prichádza s emocionálnymi problémami, a to od sebapochybností, úzkosti nad peniazmi a strese z rozhodovania. My však poznáme kreatívne riešenia, ktoré vám môžu poslúžiť, ak ste samostatnou matkou.

Nemáte spoločenský život

Stretnutia s priateľkami, ženské nákupy, pedikúry… to všetko je až druhoradé, keď sa staráte o dieťa samy. Je však dôležité, aby ste sa neľutovali.  Stačí si zvyknúť na plánovanie vopred, aby ste sa dostali von zo zabehnutého kolobehu.

Robíte všetko naraz

Popri práci ešte budete pripravovať občerstvenie na rôzne stretnutia v škole, alebo piecť koláče, upratovať v dome po tom, keď vaše dieťa už dávno spí.

Zoznamovanie je žonglovaním

Keď sa začnete znova zoznamovať, nebude to ľahké, pretože si budete vyberať muža s ohľadom na vaše dieťa. Stále budete mať v mysli ako vaše dieťa zareaguje na neho, keď sa s ním prvýkrát stretne a či sa nebude cítiť obmedzené, že sa musí deliť o vás s cudzím mužom. Pripravte sa, že chvíľku budete žiť v dvoch svetoch. V jeden večer budete v náručí svojho vyvoleného s pohárom vína v ruke a  druhý večer budete liezť pod posteľou a hľadať stratené Lego vášho dieťaťa.

Rozprávanie o neprítomnom rodičovi vždy bolí

Vychovávanie dieťaťa bez muža je omnoho náročnejšie, než keď sú na výchovu dvaja. Mnohokrát sa vaše dieťa môže na neho vypytovať. Nikdy nehovorte nič negatívne, nechajte si to na chvíľu, keď bude vaše dieťa staršie a pochopí, prečo nie ste spolu. Odpovedzte mu trpezlivo, ale ak vás spomienka na neho bolí, rýchlo zmeňte tému.

Určite potrebujete pomoc

Je to inštinkt matky, ktorá cíti, že musí zvládnuť všetko, ale to nie je realistické alebo racionálne zmýšľanie. Uvedomte si, že neexistuje super mama.  Požiadajte o pomoc a akceptujte ju, ak vám ju niekto navrhne.

Budete prevracať každý zarobený cent

Bude jedno koľko zarobíte, automaticky budete prehodnocovať svoje nákupy. Okrem základných finančných záväzkov, ktoré prichádzajú s vychovávaním maličkého človeka, budete platiť nájomné, životné poistenie, zdravotnú starostlivosť a úspory na vysokú školu.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *