Prečo dieťa vyvádza pred spánkom?

Boje pred spaním sa z času na čas vyskytujú vo väčšine domácností. Dokonca aj deti, ktoré kontrolujú svoje správanie počas dňa, môžu sa v noci zmeniť, odmietnuť ísť do postele alebo opakovane opúšťajú spálňu s rôznymi výhovorkami. Toto správanie vás môže vyviesť z miery, keď túžite pokojne stráviť hodinu alebo dve na konci dlhého dňa. Pochopením, prečo sa tieto správania vyskytujú, môžete vyriešiť tento problém.

Význam

Ak je vaše dieťa príliš unavené, môžu sa vyskytnúť záchvaty, zlý postoj k danej veci a hyperaktivita. Správne množstvo spánku pre každé dieťa sa mení podľa úrovne povahy, veku a aktivity. Vo všeobecnosti batoľatá a predškoláci potrebujú od 10 do 13 hodín spánku; deti vo veku od 6 do 9 rokov by mali mať aspoň 10 hodín a deti vo veku 10 až 12 rokov potrebujú deväť hodín spánku.

Nedostatok rutiny

Pravidelná procedúra pred spaním môže pomôcť deťom pripraviť sa na spánok. Dokonca aj staršie deti môžu využívať bežné rituály pred spaním, vrátane kúpeľa alebo sprchy a niekedy aj teplého mlieka.

Príliš alebo nedostatočne unavené dieťa

Na rozdiel od dospelých, ktorí ak sú unavení, pletú sa im nohy, zakopávajú, či majú iné príznaky vyčerpania, deti môžu byť hyperaktívne, keď sa sú nadmerne unavené. Aby sa udržali hore, môžu si vybrať menšie boje so súrodencami alebo naháňať domácich miláčikov.

Na druhej strane deti, ktoré nedosiahnu dostatočnú fyzickú aktivitu, nemusia byť dosť unavené na to, aby zaspali. Najlepšie je začleniť aspoň 20 minút pravidelného cvičenia do každodennej rutiny dieťaťa.

Stres alebo napätie

Sledujte úrovne stresu vášho dieťaťa počas celého dňa, aby ste zistili, čo ho môže znepokojovať, napríklad školské alebo sociálne tlaky. Vaše vlastné napätie môže tiež ovplyvniť vaše dieťa. Udržanie stresu a napätia v pokoji pred spaním môže často pomôcť tomu, aby vaše dieťa zaspalo rýchlejšie.

Nadmerná stimulácia

Hluk z televízie, hlasná hudba a rozhovory s ostatnými členmi domácnosti môžu nadmerne stimulovať vaše dieťa a znemožniť mu, aby pokojne usnulo v noci. V tomto prípade môže byť dieťa v pokušení opustiť svoju izbu. Vypnite televíziu, počítače a videohry asi hodinu pred spaním. Vypnite svetlá a trávte čas tým, že budete čítať alebo počúvať upokojujúcu hudbu.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *