Spánok dieťatka: 7 chýb, ktoré robia novopečení ale i skúsení rodičia

Spánok. Jedna z troch hlavných činností (spolu s kŕmením a hygienou), ktoré tvoria deň vášho bábätka. V úlohe rodiča tak rozmýšľate ako zistiť, kedy je naň pre drobca najvhodnejší čas. Mali by ste stanoviť určitý rytmus, dať na rady z knihy, ktorú ste čítali alebo sa riadiť rozkošnou tváričkou dieťatka, ktorému padajú viečka a samo sa rozhodlo zaspať?

Na to, čo funguje, aby vaše maličké spalo čo najdlhšie, príde každý sám, no všetci by mali poznať základné chyby, ktorým sa pritom zďaleka vyhnúť.

1. Spánok na gauči je nebezpečný

Áno, pritúlené dieťatko na vašej hrudi a zaspávanie vo dvojici v kresle alebo na gauči je jeden z najlepších pocitov na svete, no podľa Americkej asociácie pediatrov i jeden z najnebezpečnejších. Dieťatko sa môže zošmyknúť alebo začať dusiť, preto radšej prejdite pár krokov do postele.

2. Nenechajte dieťa spať v „pohybe“

V dnešnej uponáhľanej dobe veľmi sporný problém pre všetkých rodičov. Detský kočík či  autosedačka sú priam stvorené na dlhé šlofíky, no bohužiaľ, tie dieťaťu neposkytnú kvalitný spánok ani náhodou. Pohyb totiž umožňuje jedine povrchný, nie hlboký spánok, ktorý organizmus neregeneruje. Samozrejme, sú chvíle kedy nemáte na výber, no ak sa dá, ukladajte svoju ratolesť do známej spiacej zóny vždy, keď je to možné.

3. Neodkladajte spánkový režim kvôli prerezávaniu zubov

Raz sa mu prerezávajú zuby. Inokedy soplí, či je nachladené, unavené, jednoducho stále dôvod, prečo nemôžete stanoviť presný čas, kedy budete drobca ukladať na spánok. Určenie tejto hodiny je však veľmi dôležité vo veku 6 – 12 mesiacov, odkedy by si mal váš poklad zvyknúť na určitý režim. Ak dokážete byť striktným rodičom od začiatku, dieťatko sa vám odvďačí.

4. Autosedačka – vedeli ste?

Podľa odborníkov by dieťa nemalo zaspať v autosedačke na viac ako 30 minút, pretože jeho hlava klesá dopredu, čím si ľahko zablokuje dýchacie cesty. Na druhej strane, dnes v obchodoch nájdete množstvo rôznych typov autosedačiek, a tak je možné tomuto problému hravo predísť. Správna autosedačka riziko čo najviac zminimalizuje, nechajte si pri jej výbere určite poradiť.

5. Dieťatko s vami v jednej spálni – dokedy?

V októbri 2016 pediatri zastávali názor, že rodičia by mali mať dieťa vo svojej izbe najmenej prvých 6 mesiacov, ideálne celý rok. V júni 2017 ale experti preukázali, že prvých 6 mesiacov je na zdieľanie izby maximum. Deti sa totiž počas noci budia častejšie, keď počujú či cítia na blízku svojich rodičov. Naopak, vo vlastnej izbe dokážu spať dôkladnejšie, aj keď naučiť ich na samostatnosť je tým základným problémom. Preto, ak u vás funguje zdieľanie rovnakej izby, super, no nepreháňajte to.

Fotografie: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *