Čo mi to zase porobili s počítačom?
Ako rodičia sme si už určite položili otázku tohto typu, a ak nie, verte, že raz to príde. Vaše malé ratolesti sa iste radi hrajú nielen s hračkami, ale i so všetkou možnou technikou, ktorú doma nájdu. Púšťate im rozprávky v televízií pred spaním, sťahujú si aplikácie do vášho telefónu? Bavia ich počítačové hry? Nie je to však nič nevídané, dnes malé deti vyrastajú v obklopení rôznych druhov techniky. Čo sa však musíme naučiť, je kontrolovať ich.
Čo môže spôsobiť zle stlačené tlačidlo na ovládači či vyliaty džús na klávesnici? Ani sa nenazdáte, zrazu je potrebná oprava TV, oprava PC, alebo možno servis mobilov po tom, čo vášmu dieťatku nešťastne spadol na zem. Nie je to síce nič tragické, predsa len, sú to iba malé deti, no vám to môže privodiť nemálo problémov a taktiež finančnú ujmu.
Čo deťom dovoliť a čo nie? Prvoradý je čas, ktorý vaše dieťa strávi pred obrazovkou. Predchádzajúca generácia tieto starosti možno ešte nemala, preto je dôležité byť dnes s touto problematikou plne oboznámení. Pravdou je, že čím dlhšie si týmto spôsobom silíte oči, tým rýchlejšie sa vám zhoršuje zrak. Inak tomu nie je ani pri deťoch, ba čo viac, škodí im to ešte väčšmi, pretože ich oči sa stále vyvíjajú. Rovnako ako ich zrak môže byť poškodené aj ich psychické i fyzické zdravie.
Psychické poruchy spočívajú v nedostatku socializácie a bohužiaľ, v rýchlo vznikajúcej závislosti. Malé deti sa stávajú závislými oveľa rýchlejšie ako my, dospelí. Pokiaľ ide o fyzické škody, sú to problémy s chrbticou či krkom a už spomínané poškodenia zraku.
Drobec mladší ako šesť rokov by nemal pred obrazovkou stráviť viac ako hodinu denne, pričom treba dať veľký pozor na to, čo všetko môže na internete či v televízií vidieť. Pokiaľ ide o bábätká do osemnásť mesiacov, nemali by byť vystavované týmto zariadeniam denne, a ak už áno, tak pod prísnym dozorom.
Pokiaľ ide o starších, vo veku od približne dvanásť rokov, kedy už na scénu prichádzajú sociálne siete a internet ako taký, treba už začať dávať veľký pozor na ochranu súkromia a na informácie, ktoré váš syn či dcéra zdieľa s verejnosťou. Je to čosi, o čom sa s nimi treba vážne porozprávať.
No a ako teda predísť nežiaducim škodám? V prvom rade treba neustály dozor, aby sa nehodám predišlo. Motorika malých detí ešte nie je dostatočne vyvinutá, nemôžete sa diviť, ak sa im čosi vysype, vyleje, alebo im nebodaj niečo spadne z rúk. Čo sa týka zručností s technikou, iste na tom nie sú o mnoho lepšie. V prvom rade by ste ich za žiadnych okolností nemali nechávať osamote. Pozrite si rozprávku spoločne, zahrajte si spolu ich obľúbenú počítačovú hru, nechajte ich vám ukázať, v čom spočíva nová aplikácia, ktorou sa zabávajú. Isto budú mať radosť z vášho záujmu a spoločnosti, zatiaľ čo vy zasa nebudete musieť zháňať elektroservis.
Pomôcť by tiež mohli jednoduché pravidlá – žiadne pitie, ani jedenie pri počítači, s telefónom neodchádzať z dohľadu, neprepínať televízne programy a radšej požiadať maminu. Takto budete mať väčšiu istotu, rovnako ako menšiu pravdepodobnosť rôznych nehôd.
Fotografia: © bigstockphoto