Týchto chýb by ste sa mali vo výchove vyvarovať

Pri výchove urobí veľa chýb každý rodič. No niektoré si možno ani neuvedomujeme. Ak sa ich chcete vyvarovať, možno budete chcieť vedieť, ktoré to sú.

Neospravedlňujeme sa

Svoje deti učíme, že keď urobia chybu alebo niekomu úmyselne či neúmyselne ublížia, mali by sa ospravedlniť. Trošku trpkou pravdou však často je, že sami rodičia to nerobia. Ak teda svoje dieťa napríklad neprávom vyhrešíte, ospravedlňte sa. Deti to nevnímajú ako prejav slabosti. Naopak, naučia sa ospravedlnenie vnímať ako prejav vzájomného pochopenia.

Reagujeme neprimerane

V rozčúlení často reagujeme neprimerane. Pri tom povieme veľa vecí, ktoré sme vlastne v tej chvíli nechceli povedať. Do nášho slovného prejavu sa často prenesie frustrácia z neúspechu vo výchove alebo z celkom nesúvisiacej veci. Dôsledky bývajú spravidla dva:

  • Vyslovíme prehnaný trest, ktorý potom nedodržíme.
  • Potrestáme dieťa aj za priestupky, ktorých sa dopustilo v minulosti, hoci vtedy sme zvolili len formu dohovorenia.

Dieťa sa v takejto chvíli prestáva sústreďovať na svoje previnenie. Vníma hlavne vašu neprimeranú reakciu. Následkom je, že trest mu pripadá byť nespravodlivý.

Nedodržíme sľuby bez vysvetlenia

Aj pri tej najlepšej vôli občas nemôžete dodržať všetko, čo ste dieťaťu sľúbili. Ak sa to stane, nezabudnite mu vysvetliť, že ste nezabudli. Pokúste sa mu tiež priblížiť príčinu, prečo sa tak stalo. Ak je to možné, skúste mu to vynahradiť inak.

Zameriavame sa na výsledok

Pri výchove je dôležité neustále myslieť na to, že dieťa sa všetko len učí. Je to tak v oblasti vzdelávania aj poslúchania. Deti potrebujú, aby ste uznali ich snaženie. A to aj v tom prípade, ak výsledok nie je celkom uspokojivý. Dieťa to povzbudí, aby sa snažilo aj nabudúce. Naopak, ak si snahu dlhodobo nevšímate a vždy len vyjadríte nespokojnosť s výsledkom, nie je to pre neho motivujúce.

Zabúdame na láskavosť

Nebudeme teraz hovoriť o láskavom prístupe v bežných situáciách, ale v tých, kedy dieťa karháme. Láskaví môžete byť aj v takýchto chvíľach. Dieťaťu tak komunikujete, že ho ľúbite, aj keď ho musíte potrestať. Takéto výchovné pôsobenie má dokonca pre niektoré deti oveľa väčšiu váhu.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *